veszteség;gazdálkodás;Felcsút;2022;labdarúgócsapat;

Rekordveszteséggel zárta a tavalyi évet a felcsúti labdarúgócsapat

A Puskás Akadémia mögött álló, a kispesti Puskás Ferenc örökségét nevében bitorló cég 1,5 milliárd forintos mínuszt tudhat magáénak. A cég gazdálkodása legutóbb 2014-ben zárt mínuszban, ám akkor csak 127 milliós mínusza volt.

Rekordveszteséggel zárta a tavalyi évet a felcsúti labdarúgócsapat – derül ki a felcsúti futballcsapat mögött álló cég éves beszámolójából az MFor beszámolója alapján.

Mint írják, a – legendás néhai kispesti futballista, Puskás Ferenc örökségét nevében bitorló – Puskás Futball Kft. a tavalyi évet 1,5 milliárd forintos veszteséggel zárta a 2021-es 536 millió forintos nyereségéhez képest.

Ennek okai ráadásul „a meglehetősen sajátos” kiegészítő mellékletből sem derülnek ki.

A cég gazdálkodása legutóbb 2014-ben zárt mínuszban, ám akkor csak 127 milliós mínusza volt, ami messze elmarad a mostani veszteség mértékétől.

Az eredménybeszámoló szerint a bevételek negyedével zuhantak tavaly: értékesítésből származó bevételként 2,89 milliárdot könyveltek el a korábbi 4,8 milliárd után, az egyéb bevételek azonban a többszörösükre emelkedtek: 199,5 millió után tavaly 784 millió folyt be a kasszába.

A kiegészítő mellékletből azonban nem derül ki a visszaesés oka. Megjegyzik,

bár ennek része egyebek között a bevételek részletezése is, azt évről évre kihagyják a dokumentum készítői. 

A bevételekkel kapcsolatban annyit még lehet tudni, hogy tavaly, azok után, hogy a Felcsút rögtön kiesett az első meccsen a Konferencia Ligában, összesen 450 ezer eurót (mintegy 170 millió forintot) kaptak az UEFA-tól, ami elenyésző a Puskás költségvetéséhez képest.

A bevételek zuhanásával szemben a költségek nem csökkentek, sőt, ellenkezőleg: az anyagjellegűek 44 százalékkal 1,3 milliárdra, a személyi jellegűek pedig 13 százalékkal 3,06 milliárd forintra ugrottak.

Átlagbér

Az átlagos létszám tavaly 96 fő volt, utánuk 2,8 milliárdnyi bérköltséget számoltak el. Az átlagbér bruttó 2,4 millió forint volt tavaly – igaz, ez az átlagbér a teljes létszámra vonatkozik, kezdve a takarítóktól az irodai munkatársakon át a játékosokig. Azért aggodalomra semmi ok,

az átlagbér 20 százalékkal emelkedett a társaságnál,

2021-ben még 2,072 millió forint volt ez az érték.

Bár mindezek következményeként adózott eredményként 1,5 milliárd forintos veszteséget kellett elkönyvelnie a felcsúti focicsapatnak, az elmúlt évek eredményeit felhalmozó eredménytartaléksoron több mint 2 milliárd forint pihen, ami bőven fedezni tudja ezt a veszteséget. „Még egy hasonló viszont nem fog beleférni már” – jegyzi meg a portál.

Az alapítványnál minden rendben

Ezzel szemben a Felcsúti Utánpótlás-neveléséért Alapítványnál nyoma sincs veszteségnek. Igaz, a befolyt bevétel ebben az esetben is csökkent (12,1 milliárdról 9,7 milliárdra), a költségeket ez bőven fedezni tudta, így végeredményben 1,55 milliárdos pluszt mutattak ki a beszámolójukban az előző évi 5,6 milliárd után. A bevételek szinte teljes egészében támogatásként érkeztek az alapítványhoz.

Az alapítványhoz 2011 óta 83,3 milliárd forint támogatás érkezett, továbbá mintegy 32 milliárd forint taopénzt vágtak hozzá, tehát összesen 115,3 milliárd forintból gazdálkodhatott 2011 és 2022 között.