Magyarország;pénz;Európai Parlament;állásfoglalás;jogállamiság;autokrácia;Daniel Freund;

2023-03-30 17:35:00

Német EP-képviselő: Autokratáknak nem adunk pénzt!

Az Európai Parlamentben újra kimondták, hogy Magyarország a választási autokrácia hibrid rendszerévé vált.

Az Európai Parlament (EP) csütörtökön jóváhagyta a jogállamiság helyzetéről és az Európai Bizottság tavalyi jogállamisági jelentéseiről készült állásfoglalást, amely ismét leszögezi, hogy Magyarország a választási autokrácia hibrid rendszerévé vált.

Az állásfoglalás emlékeztet, hogy az országgal szemben úgynevezett 7. cikkely szerint eljárás folyik az Orbán-kormánynak az EU alapértékeit veszélyeztető antidemokratikus lépései miatt, és sajnálatát fejezi ki, hogy ennek keretében az EU  Tanács nem volt képes érdemi döntéseket hozni, például ajánlásokat megfogalmazni.

A képviselő-testület a határozatban üdvözli, hogy a tagországok teljesítményének már rendszeres bizottsági vizsgálata nem csak az igazságszolgáltatás függetlenségének, a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerének, a sajtószabadságnak és a korrupció elleni küzdelem hatékonyságának a vizsgálatára terjed ki, hanem egyéb, aggályokat felvető területekre is, mint a politikai pártok finanszírozása, az ombudsmanok tevékenysége és az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéleteinek a végrehajtása. Az EP jelentése külön rámutat, hogy egyre több tagállamban fenyegeti veszély a sajtószabadságot, a médiapluralizmust és az újságírók biztonságát. Felszólítják az Európai Bizottságot, hogy a következő éves jelentésében tegyen ajánlásokat a Pegasus és a Predator kémprogramot jogellenesen használó tagállamoknak.

A parlamenti határozat erős nyomásgyakorló eszköz, de nincs kötelező jogi ereje.

A szavazást megelőző vitában a mértékadó jobb- és baloldali képviselők többsége kérte az Európai Bizottságot, hogy az uniós szerződések őreként vesse be a rendelkezésére álló eszközöket, ha bármely országban demokratikus visszarendeződést tapasztal. – Amikor uniós szinten követelünk valamit a tagállamoktól, az nem központosító kívánság, hanem az európai polgárok jogainak, a jogállamiságnak a védelmében tesszük – fejtette ki Lukas Mandl osztrák kereszténydemokrata képviselő.

A német zöldpárti Daniel Freund felszólalásában az Európai Parlament sikerének nevezte, hogy az EU tavaly év végén összesen 140 milliárd euró támogatást fagyasztott be Magyarország és Lengyelország számára a jogállami normák kirívó megsértése, az alapvető szabadságjogok megszegése és az ipari méretekben folyó korrupció miatt. Szerint mindaddig zárolni kell a pénzt, amíg a reformnak nincsenek látható jelei, amíg meg nem szűnik a korrupció. – Ha a pénzügyi források felfüggesztésének jelenlegi szintje nem elég a változások kieszközléséhez, akkor még többet kell felfüggeszteni. Orbánnak és Kaczynskinak (a Lengyelországban kormányzó Jog és Igazságosság elnökének – a szerk.) meg kell értenie, hogy autokratáknak nem adunk pénzt – hangsúlyozta a politikus.

Patryk Jaki lengyel kormánypárti képviselő az euroszkeptikusok frakciójából kommunistának minősítette az EP többségét, amiért szerinte kettős mércét alkalmaz, cenzúrázza a másként gondolkodók véleményét és megveti a hagyományos családi értékeket valló embereket.