Rövid ideig tartó, méltósággal viselt betegségben, ma elhunyt Ragályi Elemér – tudatta a Telexnek küldött csütörtöki közleményében a család. A Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr 83 éves volt.
Ragályi Elemér 1939. április 18-án született Budapesten. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1968-ban szerzett operatőri diplomát, az „Illés-iskola” prominens alakja, aki a 70-es években stílusteremtőként vált ismertté a kézikamera-kezelésével és a világítástechnikájával. Amit ő nem tudott felvenni, azt nem is lehetett.
Operatőrként olyan nagy hatású klasszikus mozifilmeket fényképezett, mint a Régi idők focija, a Kakuk Marci, a Bástyasétány 74, a Talpuk alatt fütyül a szél, a Szabadíts meg a gonosztól, a Ripacsok, a Dögkeselyű, a Miss Arizona, a Csók, anyu!, A nagy generáció, vagy a Herkulesfürdői emlék. Igazi ösztönös művész volt, amikor ezekről az örök érvényű alkotásokról beszélt, csak arra tért ki, hogyan sikerült egy-egy felvételt játékosan megoldania. Utolsó operatőri munkája, a 2017-ben bemutatott, Török Ferenc rendezte 1945 volt. A film fekete-fehér képsorai determinálták a művet – nála tisztábban, egyértelműbben és egyúttal elegánsabban nem fényképezett szinte senki.
Dolgozott szerte Európában és az Egyesült Államokban is, a Magyar Filmszemlén hatszor lapta meg a legjobb operatőrnek járó díjat, 1974-ben Balázs Béla-díjat nyert, 1985-ben érdemes és kiváló művész, 1991-ben Kossuth-díjas lett. Ugyanebben aza évben 1991-ben, Xavier Koller svájci rendezővel dolgozott A remény útjáért című filmen, amelyik elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat. Öt évvel később, 1996-ban annak a Raszputyin című filmnek is ő volt az operatőre, amelyik Emmy-díjat kapott. Az 1988-as Murderers Among us: The Simon Wiesenthal Story című film fényképezéséért és az 1990-es The Josephine Baker Story című HBO-produkcióért is CableACE operatőri díjjal ismerték el a munkáját az Egyesült Államokban. Ő volt az operatőre a magyarországi Vajna-korszakot indító 1997-es vígjátéknak, A miniszter félrelépnek is.