A kormány 739 legalább fél éve betöltetlen álláshelyet vont el különböző kormányzati igazgatási szervektől – tudta meg az rtl.hu egy nem nyilvános kormányzati határozatból.
Az Oktatási Hivataltól 528, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságtól 77, míg a kormányhivataloktól összesen 76, legalább fél éve betöltetlen álláshelyről van szó.
A cikk szerint a központi közigazgatásban már évek óta problémát okoz a munkaerőhiány. Éppen ezért a statisztika kozmetikázása céljából ha egy állami irányítás alá tartozó szervezetnél vagy hivatalnál fél éve nem tudtak betölteni egy álláshelyet, akkor azt egész egyszerűen megszüntették ahelyett, hogy kerestek volna rá munkavállalót. A törvény szerint az álláshely ilyenkor az úgynevezett központosított álláshely-állományba kerül, azaz a szervezet nem is tud újabb embereket felvenni. Ahhoz, hogy újra bővüljön a létszám, külön engedély kell az Orbán-kormánytól, mint ahogyan ahhoz is, hogy a központosított álláshely-állomány terhére vegyenek fel valakit.
Nem újdonság, hogy a kabinet szeretné a közigazgatásban dolgozók létszámát csökkenteni a spórolással illetve a minél kisebb állam elv mentén. Azonban a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke szerint a munka ettől még nem lesz kevesebb. Boros Péterné megjegyezte, a tavalyi elvonásban leginkább érintett Oktatási Hivatalban jelentős terheléssel kell megküzdeniük a dolgozóknak, még úgy is, hogy a munkák egy részét kiszervezték onnan. A szakszervezet úgy látja, a nem megfelelő munkakörülmények miatt alig akad jelentkező és a legtöbb esetben szó sincs arról, hogy ne lenne szükség plusz munkaerőre.
A dolgozók helyzetét nehezíti, hogy a gyakran 250 ezer forintot kereső munkavállaló a szférán belül egy jobban fizető helyre sem tud átmenni, ugyanis a kabinet előírása szerint amennyiben valaki a közigazgatáson belül vált, akkor maximum annyi fizetést vihet haza, mint az előző munkahelyén.