Leváltották a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium alatt működő, a műkincseket a pusztulástól vagy az eltűnéstől megóvó Műtárgyfelügyeleti Hatóság vezetőjét és szétzavarják annak szakmai tanácsadó szervét - értesült a HVG.
A hatóság elsősorban arról határoz, mely festmények, könyvek, iparművészeti tárgyak, bútorok és más egyéb, értékes műtárgyak váljanak a magyar kulturális örökség „kiemelkedő jelentőségű és pótolhatatlan elemévé”. A Lázár János tárcájához tartozó Műtárgyfelügyeleti Hatóság egészen mostanáig képes volt megőrzni szakmai autonómiáját, a lap szerint azonban tartani lehet attól, hogy ez megváltozik, miután a hivatalt vezető Buzinkay Pétert leváltották, egyben szétzavarták a szakmai tanácsadó testületként működő Kulturális Javak Bizottságát.
A lapnak név nélkül nyilatkozó múzeum- és közintézményvezetők aggodalmuknak adtak hangot, szerintük rövidesen sor kerülhet a műtárgyvédelem átalakítására, ennek keretében pedig csökkenhet a védett műtárgyak száma. Az egyik verzió szerint Lázár azért üti bele az orrát ebbe, hogy a történelmi arisztokrácia restitúciós igényeinek kielégítését segítse, ugyanakkor az sem zárható ki, hogy a műtárgykereskedőknek kedvez, akik régóta lobbiztak a kormánynál a változtatások érdekében, mivel a védelem alatt álló műtárgyakat nem lehet csak úgy kivinni külföldre. Pedig a huszadik században jelentős, magyar kézben lévő műgyűjtemények szóródtak szét szerte a világban, így a lapnak nyilatkozó szakemberek szerint a francia példa nyomán inkább abba az irányba kellene tevékenykedni, hogy a még meglévő értékek itthon maradjanak.
Lapunk egyébként hétfőn közölt interjút Dobrovits Orsolyával, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének elnökével, aki egyebek között arról beszélt, hogy a hazai örökségvédelmet szinte teljesen lebontották az elmúlt évtizedben.
Bármit kihasítanak a közösből, a magyarországi műemlékvédelem leépítése jogilag és intézményileg befejeződött