nemzetbiztonság;Semjén Zsolt;ügynökakták;

2023-04-05 17:01:00

Semjén Zsolt szerint nemzeti érdekből szavazták le 27-szer a kommunista ügynökakták nyilvánosságra hozatalát

A miniszterelnök-helyettes közölte, nem gondolja, hogy a titkosszolgálatoknak jelezniük kellene, hogy a Fideszben vagy a KDNP-ben hányan voltak korábban ügynökök.

Mint megírtuk, némi dulakodás mellett Hadházy Ákos és a Momentum harmadszorra is lebontotta a Karmelita kolostort a sötétben bujkáló újságíróktól védelmező kordonsort. Így esett, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest sikerült megszólítania a sajtó néhány képviselőjének, akiknek előbb elmondta, hogy a Karmelitánál mindenki szabadon járhat, majd közölte, hogy az egy építési terület, neki viszont senki nem szólt, hogy sisakot kellene viselnie.

Ezután mégiscsak megtartott egy rögtönzött sajtótájékoztatót, a Magyar Hang pedig megkérdezte, hogy miért utasította el a parlament igazságügyi bizottsága 27. alkalommal is indoklás nélkül a kommunista ügynökakták nyilvánosságra hozatalát. Az eddigi trendekkel ellentétben Semjén ezúttal végre előállt egy magyarázattal, bár hangsúlyozta, hogy ez nem a szakterülete. Elmondása szerint a kormánypárti képviselők a titkosszolgálatok javaslatára nem hajlandóak publikussá tenni az aktákat.

- magyarázta.

Hozzátette, hogy szerinte a szervezett bűnözés elleni harc érdekében sem lehet leleplezni az átkos idők titkosszolgáit, mivel ha egy ország ügynökhálózata nyilvánosságra kerülne, az megrendítené az ország nemzetbiztonságát - állította. Ezután megkérdezték, hogy az utódállamok felől milyen kockázatot jelentene a volt kommunista ügynökök leleplezése, a kormányfő-helyettes erre csak annyit mondott:

Semjén válasza több mint érdekes, ha ugyanis tanácsának megfelelően fantáziálni kezdünk, akkor a nyilatkozatból aránylag nehéz más következtetést levonni, mint azt, hogy bő 33 évvel a rendszerváltás után még mindig betölthetnek volt ügynökök olyan pozíciókat, amelyekről a nyilvánosság „nemzetbiztonsági érdekek miatt” jobb, ha nem tud. A miniszterelnök-helyettes mindenesetre azzal folytatta a magyarázatát, hogy szerinte a korábbi ügynököknek koruknál fogva már csak kis része aktív.

Ugyanakkor azt is közölte a lappal, hogy nem gondolja, hogy a titkosszolgálatoknak jelezniük kellene, hogy a Fideszben vagy a KDNP-ben hány egykori ügynök volt, sőt szerinte a kormánypártok vezetésének sem kell ezt feltétlenül tudnia. Szerinte elég, hogy az országgyűlési képviselők és a kormány tagjai amúgy is átesnek egy nemzetbiztonsági átvilágításon. Arra azonban már nem válaszolt, hogy a Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselők vagy a kormánypártok között tudnak-e egykori ügynökökről.

Szóba kerültek Szili Katalin közel 14 milliós miniszterelnöki tanácsai is, erről Semjén Zsolt úgy vélekedett, hogy a volt MSZP-s politikus „kitűnő, nemzetépítő munkát végez és a határon túli magyarság autonómiakoncepcióját építi”. Hozzátette, attól, hogy valaki harmincvalahány évvel ezelőtt MSZMP tag volt, most lehet kereszténydemokrata.