per;Kúria;fogyatékkal élők;személyiségi jogok;

Döntött a Kúria a hat, halmozottan fogyatékos ember évek óta húzódó lakhatási és kártérítési ügyében

Azt szerették volna elérni, hogy a súlyosan sérült, állandó gondoskodásra szoruló „gyerekek” a családhoz közel, kis létszámú, támogatott otthonban élhessenek, ne több száz kilométerre egy tömegintézményben.

„Az ítéletből az már most látszik, hogy a bíróság korábbi, előremutató jogértelmezését lerontotta a Kúria, de még nekünk is értelmezni kell az ítéletet, és az érintett családokkal közösen mérlegelni a továbblépés lehetőségeit”.

Egyelőre így reagált lapunknak a Társaság a Szabadságjogokért nevű jogvédő szervezet arra, hogy a Kúria „kedvezőtlen ítéletet hozott” hat, halmozottan fogyatékos ember elhelyezése és kártérítése ügyében. A bírósági pert a TASZ indította el 2017-ben, és a felperesek – az édesanyák és a már felnőttkorú, 30-50 éves gyermekeik – képviseletét is ellátta. Azt szerették volna elérni,

hogy a súlyosan sérült, állandó gondoskodásra szoruló „gyerekek” a családhoz közel, kis létszámú, támogatott otthonban élhessenek, ne több száz kilométerre egy tömegintézményben.

A Fővárosi Törvényszék jogosnak tartotta a kérést, és tavaly áprilisban másodfokon kimondta: „az állami szervek mulasztása súlyosan sérti a hat felperes család személyiségi jogait”, és számukra azonnal létre kell hozni támogatott lakhatási férőhelyeket Budapesten, vagy annak körzetében.

„Az elszenvedett súlyos lelki szenvedéseik miatt fejenként 5 millió forint nem vagyoni kártérítés is megilleti meg őket”.

A döntés ellen a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság adott be felülvizsgálati kérelmet a Kúriához.