Céljaink vannak és nem dátumunk, és a célunk az, hogy ha szövetségesek leszünk egy katonai szervezetben is azután, hogy szövetségesek vagyunk lassan két évtizede az Európai Unióban, akkor a két ország közötti minimális bizalmat állítsuk helyre - mondta a miniszter a svéd NATO-csatlakozásról. Gulyás Gergely azt hangoztatta, a bizalommal áll helyre a párbeszéd, s erre a kormány nyitott.
Közelednek-e az álláspontok a frakció és a kormány között? - tette fel a kérdést a Telex. – Önök ezen ironizálnak, és még azt sem vitatom, hogy az, hogy felmerül az irónia lehetősége, az ne lenne indokolt” - felelte a miniszter. Megjegyezte, a helyzet valóban az, hogy a februári frakcióülésen ebben egy érdemi vita volt. Ezek olyan hozzászólások voltak, amelyek egyértelműen azt mondták, hogy ne tekintsük magától értetődőnek azt, hogy Magyarország azonnal támogatja Svédország csatlakozását a NATO-hoz. Úgyhogy nem gondolom azt, hogy a kormány ne járna sikerrel, és a végén ezt a kormányterjesztést a kormánypárti frakciók tagjai ne támogatná – fejtegette.
Hozzáteszi, a kérdés nem az, hogy erőpolitikával mit lehet elérni, hanem hogy ha józan érvek állnak a másik oldalon, akkor próbáljuk meghallgatni ezeket az érveket, és azokat a kétségeket eloszlatni, amelyek miatt ezek az érvek ma kellő súlyúnak tűnnek ahhoz, hogy megfontolás tárgyává tehessük őket. A tárcavezető azt mondja, a frakció természetesen közjogi értelemben tudja hátráltatni a kormány munkáját, ugyanakkor itt nem arról van szó,, hogy ha azonnal szavazást kér a kormány, akkor ők nem biztosítják a határozatképességet, hanem olyan érveket vetettek fel, amelyeket kénytelenek vagyunk akceptálni. Szerintem Svédországnak is akceptálni kellene - mondta Gulyás Gergely.