Budapest;Oroszország;Magyarország;intézet;székhely;

A kémbank nem volt elég, rejtélyes orosz kutatóintézet is jött Magyarországra

Az orosz-ukrán háború kitörése után fél évvel jegyezték be a budapesti székhelyét.

Fél évvel az orosz-ukrán háború kitörése után, 2022 szeptemberében jegyeztetett be székhelyet Magyarországon az IRIAS nevű orosz tudományos kutatóintézet – derül ki a 24.hu cikkéből.

A hangzatos, IRIAS HUNGARY Nemzetközi Tudományos Kutatási Vezetéstechnikai Intézet Magyarországi Kereskedelmi Képviselete nevet viselő leányvállalat Budapest V. kerületében, az Apáczai Csere János utca  egyik saroképületében működik. Fő profilja a máshová nem sorolt egyéb közösségi, társadalmi tevékenység, de a tevékenységi körei között szerepel az oktatástól a film-, video- és televízióműsor-gyártáson, a kiadói és hírügynökségi tevékenységen keresztül a természettudományi, műszaki kutatásig és fejlesztésig és az italszolgáltatásig sok minden, még veszélyes hulladék kezelése is. 

Az ügyben feltett kérdésekre sem a debreceni illetőségű ügyvezető, Deák Bernadett, sem az a Külgazdasági és Külügyminisztérium nem válaszolt, amelytől a portál azt akarta megtudni, 

  • az Orbán-kormány adott-e engedélyt a székhely létrehozására

  • mi áll a máshová nem sorolt egyéb közösségi, társadalmi tevékenység mögött,

  • kötöttek-e megállapodást a megállapodást a moszkvai központú IRIAS-szal.

  • ki finanszírozza a működését annak fényében, hogy a szankciók miatt gyakorlatilag nincs pénzforgalom az orosz bankok és az EU között.

Akit a 24.hu-nak sikerült elérnie, Hörcsik Lajos Kálmán ügyvéd volt, ő azonban titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem válaszolt.

Mint ismert, az Orbán-kormány egyszer már látványos kudarcot vallott egy orosz hátterű intézmény befogadásával, mégpedig a Nemzetközi Beruházási Bankkal (IIB), amelyből Magyarország azonnal kivonult, amint a pénzintézetet az amerikaiak a közelmúltban szankciókkal sújtották. Az IIB a székháztól a diplomáciai immunitásig gyakorlatilag  mindent tálcán kapott az Orbán-kormánytól, az viszont kétséges, viszontlátjuk-e valaha azt a 74 milliárd forint közpénzt, amelyet a kabinet az IIB-be fektetett.