Május 6. rendkívüli napnak ígérkezik: utoljára 70 éve történt koronázás az Egyesült Királyságban. A brit társadalom már csak a hétfői rendkívüli munkaszüneti nap miatt is várja a háromnapos ünnepségsorozatot, de ez nem változtat a tényen, hogy III. Károly idejére a monarchia vesztett a népszerűségéből.
A YouGov által elvégzett legfrissebb közvélemény-kutatás szerint minél idősebb egy nemzedék, annál jobban helyesli az intézmény fennmaradását. Míg a 18-24 év közöttieknek csak a 32 százaléka érzi a folytatás szükségességét és 30 százaléknak nincs véleménye, a 65 év felettiek 78 százalékban támogatják a királyságot és csak 16 százalékuk közönyös. Az átlagos népszerűség 58 százalékos, 28 százalék rokonszenvezik egy választott elnök gondolatával és 16 százalék semleges. III. Károlynak tehát elsősorban az ifjúság megnyerésére kell koncentrálnia, ha azt akarja, hogy a walesi hercegnek is kijusson a dicsőségből. A Republic elnevezésű monarchia-ellenes mozgalom szóvivője, Graham Smith szerint "még ha trónra is léphet Vilmos, kétszer is meggondolja a koronázás tényét, a 9 éves György esélyei pedig napról napra csökkennek".
Talán a monarchia iránti visszaeső lelkesedés az oka és közrejátszhat a jelenlegi megélhetési válság is, de a lakosság fejében egyre határozottabban fogalmazódik meg a kérdés: mibe fog ez nekünk kerülni? A királyi házasságkötésekkel ellentétben, melyek költségeit az udvarnak kell állnia, a koronázás az államháztartást terheli. Biztos összegről még nem lehet beszélni, de szakértők 100 millió fontos (42,8 milliárd forint) nagyságrendre tippelnek. II. Erzsébet 1953-as megkoronázása akkori áron 1,5 millió fontba (ma körülbelül 50 millió) került, de abban az időben a drága biztonsági intézkedések kevésbé számítottak. A The Sun bulvárlapot tájékoztató forrás szerint az esemény végeredményben nyereséges lesz, mert komoly összeg folyik majd be a tévéközvetítési jogdíjakból, közvetett formában pedig a turizmus lesz a nagy győztes, ahogy a királyság hétköznapokon is komoly idegenforgalmi tényező. Az anyagi megfontolásokat figyelembe véve Károly, aki az élet számos területén eleve híresen spórolós, visszafogott ceremóniát hagy megszervezni. Édesanyja 8000 vendégének csak negyede hivatalos a westminsteri apátságba - közülük 850-en közösségi és jótékonysági intézményeket képviselnek -, az istentisztelet rövidebb és viszonylag olcsóbb lesz, de lerövidül a Buckingham-palota és az apátság közötti oda-vissza díszfelvonulás is a különböző jubileumokra készült hintókban. Inkább jelképes jelentőségű, hogy Kamilla királyné fejére "uraságtól levetett" korona kerül, ami fénykorában V. György feleségéé, Mária királynéé volt.