iskola;lövöldözés;Belgrád;

Nem büntethető a hetedikes szerb diák, aki nyolc osztálytársát és egy biztonsági őrt lelőtt a belgrádi iskolában

Egy hónapon át tervezte a támadást, listát írt azokról, akiket ki akart végezni. A fiú nem vonható büntetőjogi felelősségre, mert még nem töltötte be a 14. életévét.

Nyolc iskolatársát és egy biztonsági őrt lelőtte szerdán egy diák a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában – jelentette szerdán a Tanjug szerb hírügynökség a rendőrségre hivatkozva. További hat diák és egy tanárnő megsérült, őket kórházban ápolják.

A belgrádi belügyminisztérium közleménye szerint a 14 éves fiú, a 2009-ben született Kosta Kecmanović nem sokkal a tanítás kezdete után lőtt rá a gyanú szerint édesapja pisztolyával az osztálytársaira történelemóra közben. A sebesülteket ellátták, egyikük még életveszélyes állapotban van. A Blic cikkében az áll a támadót a vračari iskola udvarán találták meg és fogták el. Indítéka még ismeretlen.

A belgrádi főügyészség szerda délután kiadott közléséből kiderült, hogy a fiú csak július végén lesz 14 éves, a szerbiai törvények szerint pedig csak a 14 éven felüliek büntethetők. Apját őrizetbe vették, az ügyészség a közbiztonság súlyos veszélyeztetésével gyanúsítja.

A belgrádi kormány rendkívüli ülést tartott a lövöldözés miatt, amely után Branko Ružić oktatási miniszter május 5-7. között háromnapos gyászt hirdetett. A történtek miatt az összes belgrádi iskolában vége lett az oktatásnak, ma délután egyetlen órát sem tartanak meg.

A Tanjug élőben közvetít a lövöldözés miatt tartott hatósági sajtótájékoztatóról.

Veselin Milić belgrádi rendőrfőkapitány bejelentése szerint a 14 éves diák maga hívta a rendőrséget, Saját bevallása szerimnt már egy hónapja tervezgette, hogy ülni fog.

Találtak nála egy listát is azokról az osztálytársairól, akiket ki akart végezni. 

Azt már Bratislav Gašić, a rendőrségért felelős szerb miniszter jelentette be, hogy az édesapát letartóztatták. Fia egy széfből vette ki a tömeggyilkossághoz használt két fegyvert, miután sikerült kiderítenie, mi a széf kódja. A fegyverei közül csak egy pisztolyt használt, a másik a hátizsákjában lapult, amikor őrizetbe vették.

A szerb sajtó korábban meg nem erősített hírekre hivatkozva arról írt, hogy a tanárnő is belehalt a mellkasi sérülésekbe, ám ezt később cáfolták. Danica Grujićić egészségügyi miniszter asszony remegő hangon jelentette be, hogy egy kislány, aki fejlövést kapott, válságos állapotban fekszik a kórházban.

Másik osztálytársának édesapja az N1 regionális hírtelevízió belgrádi irodájának nyilatkozva mondta el, hogy a lánya kiszaladt a teremből, amikor az egyébként eminens tanuló osztálytársa kifejezéstelen arccal lövöldözni kezdett a történelemórát tartó tanárnőre és a többi diákra.

A BBC ugyancsak egy szülőt idézve azt írja, a támadó csendes volt, jó tanuló, nemrég csatlakozott az osztályhoz.

Az egyik túlélő diák édesanyja a Blicnek elmesélte, hogy a gyereke lefeküdt az egyik áldozat mellé, és halottnak tettette magát, amíg a vérengzés tartott. Utána az iskola ablakán mászott ki és rohant haza véráztatta ruhában elmesélni, hogy az egyik osztálytársa „mindenkit megölt”.

A becslések szerint a kilencvenes évek délszláv háborúi után rengeteg fegyver maradt a civil lakosságnál is, Szerbiában száz lakosra átlagosan 40 lőfegyver jut. Az iskolai lövöldözések nagyon ritkák az országban.

Novák Katalin köztársasági elnök a Twitteren közzétette Szerbia államfőjének küldött üzenetét. „Magyarország nevében szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet Aleksandar Vučićnak és rajta keresztül a szerb nemzetnek és azoknak a családoknak, akik életüket vesztették a belgrádi iskolában történt tragikus lövöldözésben. Imádkozunk az áldozatokért és családjaikért” – írta.