propaganda;

A jelek szerint nem volt túl kifinomult vagy sikeres az akció

Kudarcos kínai kampány, magyar mellékszállal

“Részmunkaidősöket toborzunk (magyar állampolgárokat)”, akik „Soros, nem akarunk menekülttáborokat feliratú transzparenseket hoznak magukkal egy fotózási akcióhoz, közvetlenül a magyar parlament épületével szemben” - ilyen, angol nyelven megfogalmazott álláshirdetést tette közzé a Twitteren egy nemrég azonosított kínai dezinformációs művelethez kötődő felhasználói fiók, a “New Europe Observation” még tavaly.

A bejegyzésre - ahogyan egy három nappal korábbi, hasonló szövegezésű posztra – akkoriban senki sem reagált a platformon. A mellékelt e-mail címre sem érkezhetett túl sok jelentkezés, hiszen a demonstráció ismereteink szerint végül nem valósult meg. Megkerestük pénteken az ügyben a Külgazdasági és Külügyminisztériumot. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy külföldi beavatkozásnak tekintik-e, hogy egy idegen ország orgánuma magyar állampolgárokat akart tüntetőként felbérelni és tiltakozni fognak-e emiatt Kínánál. Lapzártánkig nem érkezett válasz a kérdéseinkre.

A New Europe Observation-t és az ahhoz kapcsolódó, a háttérből koordinált kampányban résztvevő közösségi média fiókokat a Meta moderátorai leplezték le. A Facebookot és az Instagramot tulajdonló cég ellenséges fenyegetésekről szóló, idei első negyedéves jelentésében azonosította a kínai dezinformációs műveletet. A feltárt hálózatban résztvevő fiókok több nyelven - angolul, kínaiul, oroszul és ujgurul - írtak bejegyzéseket aktuális eseményekről. Gyakran szó szerint megismételték hiteles orgánumok híreit, máskor viszont a pekingi rezsim szájízének megfelelő üzeneteket tálaltak.

A Twitteren még mindig fellelhető posztok alapján Európával, köztünk hazánkkal kapcsolatban jellemzően szélsőjobboldali, rendszerellenes és uszító hangnemű bejegyzéseket publikáltak. „Az Európába irányuló tömeges bevándorlás ijesztő mértéket ölt. Csak a nacionalizmus jelent megoldást” - írták például, amikor a Britain First parlamenten kívüli brit szélsőjobboldali párt hergelő videóját osztották meg. Előfordult ugyanakkor, hogy a menekülteket és menedékkérőket érő bántalmazásokat tették szóvá.

Az azonosított kínai dezinformációs művelet ugyan több platformot is használt, de a jelek szerint nem volt túl kifinomult vagy sikeres. A Meta beszámolója szerint nagyjából 15 500 felhasználó követett egy vagy több oldalt a kampányban résztvevő Facebook-oldalak közül, az Instagramon pedig mindössze 200 embert tudtak elérni.

A nemzetiségi nyelv és irodalom írásbelikkel kezdődött meg pénteken az idei tanév május-júniusi érettségi időszaka, a következő hetekben pedig várhatóan több mint 110 ezren töltik ki a vizsgafeladatokat, köztük több mint 73 ezer végzős középiskolás.