Öt hónappal a bajorországi tartományi választások előtt hétvégén a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) egyhangúan választotta meg csúcsjelöltjének Markus Södert, a pát vezetőjét. Bajorország különleges szerepet tölt be Németországban, az egyik legtehetősebb tartomány, amely a szövetségi kormány legnagyobb nettóbefizetője. Egyúttal itt a legalacsonyabb a bűnözés a német tartományok közül.
Az, hogy ismét Söder a bajor CSU kormányfőjelöltje, nem meglepetés. A politikusnak ennél korábban nagyobb ambíciói is voltak. Még Angela Merkel irányításának utolsó hónapjaiban népszerű személyiségnek számított, s szívesen lépett volna a legendás kancellár örökébe. Mivel azonban az uniópártok együttesen döntenek, s a CDU-nak nagyobb súlya van a kizárólag Bajorországban működő CSU-nál, ezért végül Armin Laschet lett a kancellárjelölt. A következményeket drámaiak voltak, az uniópártok súlyos vereséget szenvedtek a 2021. szeptemberi parlamenti választáson Laschet komoly hibái miatt. A konzervatívok visszaesése a CSU-ra is hatással volt, a párt népszerűsége alig haladta meg a 30 százalékot. Ahogy azonban telt-múlt az idő, s országos szinten csökkent a három párti szövetségi SPD-Zöldek-liberálisok koalíció népszerűsége, úgy ment a CSU folyamatosan felfelé a lejtőn a tehetős tartományban, s Söder is kissé jobbra fordult és különösen a Zöldeket támadta kitartóan.
Söder újabb stratégiaváltása sikeresnek tűnik, a közvélemény-kutatások nemrég 40 százalékon vagy efölött látták a CSU-t, amely jelenleg a Szabad Választók (Freie Wähler) nevű kis regionális formációval együtt kormányoz . A jelenlegi helyzet alapján a két párt egyértelmű többségre számíthat a tartományi parlamentben az októberi voksolás után.
Söder csúcsjelöltté választása után tartott beszédében a berlini kormánykoalíciót támadta, amely szerinte rossz döntéseivel a jóléti társadalmat veszélyezteti. Annak a véleményének adott hangot, hogy Olaf Scholz koalíciójának tervei és döntései miatt nő a szegénység kockázata Németországban. Elsősorban a kormány energiapolitikáját támadta. Söder egyebek mellett az atomenergia megtartása mellett foglalt állást, a szövetségi koalíció azonban nemrégiben bezárta a három utolsó még működő atomerőművet. A keresztényszociális vezető szerint azonban a megújuló energiákra történő átállás komoly pluszköltségeket jelent a németek számára, s a lakosságnak biztosított kompenzációk nem elegendőek: "Vagy az állampolgár megy csődbe, vagy az állam" – figyelmeztetett.
Söder élesen bírálta a "zöldek korrupcióját”. Felszólította Robert Habeck gazdasági és éghajlatvédelmi minisztert, a környezetvédők korábbi társelnökét, menessze államtitkárát, Patrick Graichent, aki felesége rokonságát helyezte fontos pozíciókba.
Söder egyébként korábban többször élesen bírálta Orbán Viktor kormányfőt a demokrácia megcsúfolása miatt. Elődje, Horst Seehofer még a magyar miniszterelnök fontos szövetségese volt a németországi politikában.
Miért találkoztak DeSantisszal?
Éles bírálatokkal illették Németországban a CSU küldöttségét, melynek tagjai floridai vizitjük során találkoztak Ron De Santisszal. A floridai kormányzó egy újfajta jobboldali kultúrharcot képvisel – figyelmeztetett a Twitteren Katja Mast, a német szociáldemokraták parlamenti frakciójának parlamenti igazgatója. "A CSU megtalálta a példaképét? A CDU/CSU elárulja, hogy kik is ők valójában" – hangoztatta.
Sven Lehmann, a német kormány szexuális másság elfogadását képviselő biztosa kifejtette: "Ha DeSantis politikája a CSU modellje, akkor jó éjt!". A Redaktionsnetzwerk Deutschlandnak elmondta, "a szélsőjobboldali politikus kulturális háborút folytat Floridában a nők, a leszbikusok, melegek és transzneműek ellen.” A CDU-n belül működő leszbikusok és melegek szövetsége kezdetben nem kívánt hozzászólni a témához, később azonban megjegyezte: a következő alkalommal beszélni akarnak a CSU politikusaival DeSantis látogatásáról.
A CSU ügyvezető főtitkára és volt szövetségi közlekedési miniszter Andreas Scheuer pénteken a Twitteren osztott meg képeket a republikánus DeSantis kormányzóval való találkozójáról. Florian Hahn és a CDU/CSU-frakció alelnöke, szerint a transzatlanti kapcsolat fontos, hogy nyitva hagyják az Egyesült Államokkal a kommunikációs csatornákat, ezért találkoztak az esetleges republikánus elnökjelölttel.