Az 1933. május 10-i náci könyvégetésre, a kilencven évvel ezelőtti tragikus eseménysorozatra emlékezik kedden a Budapesti Fesztiválzenekar a budapesti Goethe Intézet támogatásával – közölte a Népszavával a német kulturális intézményhálózat magyarországi intézete. A zene mellett az irodalom is fontos szerephez jut, és elhangzanak Bertolt Brecht, Esther Dischereit és Babits Mihály írásai is.
A közlemény felidézte, hogy 1933-ban Hitler hatalomra jutásával Goebbels nekilátott a „német szellem ellen való” írók és műveik listába szedésének. – A világirodalom jelentős művei tűntek el a könyvtárak polcairól, neves professzorokat fosztottak meg katedráiktól, Thomas Mannt is kizárták a költészeti akadémiáról. Országszerte szerveztek könyvégetéseket, amelyek május 10-én érték el a drámai csúcsot, amikor Berlinben, a Humboldt Egyetem tövében hatalmas tömeg várta a 20 ezer könyv tűzbe vetését. Marx, Heinrich Mann, Erich Kastner, Freud, Remarque, Brecht vagy éppen Carl von Ossietzky írásainak hamuvá válásához SA és SS kórusok zenét is szolgáltattak – írták.
A május 9-i előadáson az irodalmi szövegeket Takács Nóra Diána, Bíró Kriszta és Hajduk Károly olvassák fel. A zenei programban a fesztiválzenekar mellett zongorán közreműködik a színházi világból jól ismert zeneszerző, Darvas Ferenc, fia, a szintén zeneszerző-zenész Darvas Kristóf pedig harmonikázik majd.
Könyvégetés Berlinben