Paks 2 szerződéseinek módosításait nem csak hogy véglegesítették az oroszokkal, de már be is nyújtották az Európai Bizottsághoz jóváhagyásra – hívja fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek parlamenti képviselője írásbeli megkeresésére adott válasza kapcsán Jávor Benedek, az ellenzéki párt európai parlamenti listavezetője. Az eredetileg Szijjártó Péternek címzett levélben Tordai Bence emlékeztetett: a tárcavezető április eleji, moszkvai tárgyalásai során bejelentette, hogy megegyeztek a paksi atomerőmű-bővítés kivitelezési és pénzügyi szerződésének módosításáról. Tekintettel arra, hogy Szijjártó Péter további részleteket nem árult el, az ellenzéki képviselő arról tudakozódott, pontosan mely szerződéseken és mit módosítanak, változik-e a 2014-ben fővállalkozóként fix, 12,5 milliárd eurós díjért kulcsrakész átadást vállaló, orosz állami Roszatom ebbéli helyzete, átkerül-e a fővállalkozói szerep a magyar félhez, az eddig javarészt az oroszok hibájából felhalmozódott késés és többletköltségek miatt, az újratárgyalás keretében, megfogalmaznak-e Moszkva felé felelősséget vagy kártérítési igényt, illetve ha a pénzügyi megállapodás is változik, azt mikor terjesztik a parlament elé.
Magyar Levente rövid válasza szerint a több mint kilenc éve kötött szerződések kereteihez a műszaki és technológiai környezet változása miatt a háborútól és a szankcióktól függetlenül is hozzá kellett nyúlni. A véglegesített anyagokat az Európai Bizottság elé terjesztették jóváhagyásra – tette hozzá.
A jelek szerint a múlt idő használata újdonság: Szijjártó Péter áprilisban még említett bizonyos szövegezési teendőket. Bár néhány nappal később a kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter nem zárta ki a fővállalkozó változását, a külgazdasági és külügyminiszter május elején a lehetőséget már elvetette.
Jávor Benedek bejegyzésében felhívta a figyelmet: mivel az eredeti szerződésről 2019-ben az általa megnyert perben a bíróság kimondta, hogy az közérdekből nyilvános, elvárják, hogy a kormány a mostani módosításokat is közzétegye. Ezért kikéri a módosított változatot az állami Paks II. Zrt.-től és az Európai Bizottságtól is. A dokumentumok megismerhetőségét akár bírósági úton is készek kiharcolni – tette hozzá az ellenzéki politikus.