Mianmar;ciklon;Bangladesh;

A Mocha ciklon érkezése miatt menedéket kereső emberek egy mianmari kolostorban

- Százezreket menekítenek ki a Mocha ciklon miatt Bangladesben és Mianmarban

Heves viharokra, áradásokra és földcsuszamlásokra figyelmeztetnek, a ciklon a világ legnagyobb menekülttáborát is elérheti.

Heves viharokra, áradásokra és földcsuszamlások veszélyére figyelmeztet a Meteorológiai Világszervezet a Mocha ciklon miatt, ami vasárnap érkezhet meg Banglades és Mianmar partvidékére, és a világ legnagyobb menekülttáborát is elérheti Cox's Bazar városában – írja a  The Guardian.

Az indiai meteorológiai szolgálat közölte, hogy a ciklon akár óránként 175 kilométeres széllel is érkezhet.

Az MTI összefoglalója szerint pénteken

több százezer ember kimenekítése kezdődött el Bangladesben és Mianmarban.

Muhammad Sahin Imrán bangladesi kormányhivatalnok azt is közölte, hogy Banglades partvidéki részén másnap mintegy félmillió embert evakuálhatnak, és

a partvidéken 576 olyan menedékhelyük van, ahol meghúzhatják magukat az otthonukat elhagyni kényszerülő emberek. 

Hozzátette, hogy az ország ciklon veszélyeztette területein létesített ellenőrzőpontok és három kikötő is készenlétben várja, hogy szükség esetén bekapcsolódhasson a mentési munkálatokba. A bangladesi kormány tartós élelmiszert, rizst és készpénzt adományozott a lakosságnak, valamint többezer önkéntes idénymunkást küldött az érintett területre a helyi vöröskereszt szervezésében. A halászhajók vezetőinek azt tanácsolták, hogy péntektől kerüljék el a Bengáli-öböl délkeleti részét és a szomszédos Andaman-tenger északi vizeit.

Miután a mianmari hatóságok figyelmeztették a lakosságot, hogy földcsuszamlásokra lehet számítani a partvidéken, az érintett lakosok jelentős bevásárlásba kezdtek az alapvető élelmiszerekből. A Global New Light of Myanmar című állami napilap jelentése szerint több régióban is zajlik a vészhelyzeti teendők gyakorlása, a nyugati partvidéken pedig több tízezer ember kimenekítése van folyamatban.

A Guardian cikke szerint Olga Sarrado, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője elmondta, hogy szükség esetén részlegesen evakuálni fogják a Cox's Bazar-i menekülttábort, ahol harminchárom mobil orvoscsapatot és 40 mentőautót, valamint sürgősségi sebészeti készleteket helyeznek el.

Bangladesben harmincnégy Cox's Bazar-i táborban több mint egymillió rohingya él, akik a mianmari hadseregnek a többségében muszlim kisebbség elleni túlkapásai elől menekültek el 2017 augusztusában.

A Bengáli-öböl partvidékén fekvő és több folyótorkolatot is magába foglaló, 160 millió lakosú Bangladesben, valamint a szomszédos, szintén sűrűn lakott Mianmarban sem ritkák az árvizek és ciklonok. 2008 májusában a Nargis nevű ciklon csapott le Mianmarra, amely az Iravádi folyó torkolati sávjában lakott területeken rombolt le több tízezer lakóházat, legalább 138 ezer ember halálát okozva.

Klímakutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy amíg az óceánok vize meleg és kedvezőek a szelek, a ciklonok hosszabb ideig őrzik meg intenzitásukat. Példaként a kelet-indiai Amphan ciklont említik, amely 2020-ban több napos utat volt képes megtenni a szárazföld felett, jelentős károkat okozva.

Az éveken át tartó vita után pénteken elfogadott törvény már ősszel hatályba léphet.