Oroszország;Kína;Tajvan;G7;nyomásgyakorlás;felszólítás;orosz-ukrán háború;

A G7 felszólította Kínát, gyakoroljon nyomást Oroszországra az ukrajnai háború befejezése érdekében

Egyúttal leszögezték Peking kelet- és dél-kínai-tengeri, valamint tajvani befolyásának kiterjesztésével kapcsolatban, hogy határozottan elutasítanak minden egyoldalú kísérletet a status quo erőszakos megváltoztatására

A G7 felszólította szombaton Kínát, hogy gyakoroljon nyomást Oroszországra az ukrajnai háború befejezése és annak érdekében, hogy Moszkva feltétel nélkül, azonnal és teljes mértékben vonja ki csapatait.

A világ hét legfejlettebb iparosodott országa szombati nyilatkozatában Peking kelet- és dél-kínai-tengeri, valamint tajvani befolyásának kiterjesztésével kapcsolatban megjegyezte: határozottan elutasít minden egyoldalú kísérletet a status quo erőszakos megváltoztatására. A Tajvani-szoros békéje és stabilitása elengedhetetlen a nemzetközi közösség biztonsága és jóléte szempontjából – tették hozzá.

Az országcsoport biztosította Pekinget, hogy egy Kína-politikája nem változott, és továbbra is a pekingi kormányzatot tekinti Kína egyetlen legitim kormányának. Tajvan 1949 óta önálló kormányzattal rendelkezik, de a pekingi kormány Kína részének tartja a szigetet, és nem zárja ki az erőszak alkalmazását az újraegyesítés érdekében.

A G7-tagállamok egyúttal jelezték: Kína dél-kínai-tengeri területi követeléseinek "nincs jogalapjuk", továbbá elutasították Peking katonai terjeszkedését a térségben. A nyilatkozatban fontos mérföldkőnek és jogilag kötelező erejű döntésnek nevezték az illetékes hágai nemzetközi választottbíróság 2016-os ítéletét, amely jogellenesnek nyilvánította Kína igényeit.

Kína szinte az egész Dél-kínai-tengert magának követeli, benne olyan stratégiailag fontos és erőforrásokban gazdag területekkel, amelyekre Indonézia, Malajzia és a Fülöp-szigetek is igényt tart. A G7-tagállamok "komoly aggodalmukat" fejezték ki a térségben kialakult helyzet miatt.