Válság közepette sincs miért panaszkodnia a Pécsi Törvényszék elsőfokú ítélete alapján jogszerűen kormányjobbágynak nevezhető Rákay Philipnek: az állami média intendánsából lett NER-es megmondóember– fő cége, a Norton Consulting Zrt. rekordösszegű, 1,3 milliárdos profitra tett szert ingatlanügyletek révén – írja az MFor.
A lap a Norton Consulting Zrt. 2022-es éves beszámolója alapján azt írta, bár a cég „fő profiljában” elért 625,3 millió forintos nettó árbevétele körülbelül az előző négy év átlagának felel meg, 2,5 milliárd forintnyi egyéb bevételek, és megközelítőleg 1,7 milliárd forintos egyéb ráfordításainak köszönhetően mégis 1,3 milliárdos profitot könyvelhetett el.
Az Mfor megjegyzi, nehéz rekonstruálni, hogy ez az eredmény pontosan hogyan állt össze, de azért kísérletet tettek rá. Mint írták, a Norton Consulting Zrt. tavaly május-júniusban megalapított két másik céget, a Reg1 Kft.-t és a Reg1 Zrt.-t. Előbbibe apportként bevitt egy 2018-ban 198 millió forintért megvásárolt ingatlant, ami 2022 májusában már körülbelül 630 millió forintot érhetett.
A Népszava elsőként írta meg, hogy Rákay Philip cége tavaly júliusban Rácalmás mellett megvásárolt egy 42 hektáros földterületet, közvetlenül a Hankook gumigyár szomszédságában. Ekkor ellenzéki politikusok részéről felmerült, hogy Rákay esetleg akkumulátorgyárat tervez létesíteni itt, de a Fidesz-közeli influenszer cáfolta ezt, és azt állította, hogy hónapok óta tárgyaltak a Hankookkal ennek a földrészletnek az adásvételéről, s a terület egy részét azonnal meg is vette a gumigyár, a maradékra pedig elővásárlási jogot szereztek.
Felmerülhet, hogy Rákay Philip bennfentes információk alapján jutott ahhoz a rácalmási ingatlanhoz, amelynek egy részét a Hankook vette megRákay Philip azonban itt is közbeiktatott egy céget Rácalmás Greendustry Projekt Zrt. néven, melybe a Norton Consulting szintén apportként bevitte a 917 millió forint értékű földterületet. Ezzel Rákay Philip cége már 1,1 milliárd forint befektetett pénzügyi eszközzel rendelkezett, ami 2021 végén még csak 178 millió forint körül mozgott. Adófizetési kötelezettsége pedig nem keletkezett, mivel a cég „műemléki kedvezményt számolt el társasági adót csökkentő módosító tételként”.
Meglepő döntésnek számít, hogy a kormánypárti influenszer a jókora nyereség után nem vett ki osztalékot a cégből az idén.