Oroszország;Ukrajna;harcok;Vlagyimir Putyin;Belgorod;orosz hadsereg;orosz-ukrán háború;

Egy robbanószerkezetet dobtak le az úttestre egy UAV-ról Belgorodban.

- Az orosz hadsereg szerint sikerült visszaverni a fegyvereseket Belgorodból

Bár azt egyelőre továbbra sem tudni pontosan, kik álltak a támadás mögött.

Az orosz hadsereg állítása szerint erőiknek sikerült visszaverniük a Belgorod ellen páncélozott járművekkel vonuló fegyvereseket, több mint 70 „ukrán nacionalistát” megöltek, a maradék harcosokat pedig visszaszorították Ukrajnába – jelentette szerdán a Reuters hírügynökség.

Igaz, a Belgorod elleni támadásért – amelyről rendkívül ellentmondásos beszámolók jelentek meg a sajtóban – két, Vlagyimir Putyin rendszere ellen küzdő orosz fegyveres csoport vállalta a felelősséget.

Az orosz védelmi minisztérium – amely ezzel szemben az ukrán hatóságokat tette felelőssé – közölte, hogy erői bekerítették a harcosokat, akiket légicsapások, tüzérségi tűz és a határőrök fellépése révén likvidáltak. A beszámoló szerint legalább 70 ukrán harcossal végeztek, ezenkívül megsemmisítettek négy páncélozott járművet és öt kisteherautót. A többi harcost visszaszorították ukrán földre, ahol addig lőtték őket, amíg teljes mértékben fel nem számolták erőiket – tették hozzá.

Vjacseszlav Gladkov, a belgorodi régió kormányzója szerint egy civil életét vesztette, amiért az ukrán hadsereget tette felelőssé.

Jóval azután, hogy a hadsereg bejelentette a támadás felszámolását, Gladkov közleményt adott ki egy újabb incidensről, amely során robbanószert dobtak le egy térségbeli úttestre egy drónról. Telegram-beszámolójában felvételt tett közzé egy kárt szenvedett autóról, igaz, mint írta, senki sem sebesült meg. 

A légvédelem leszedett egy drónt – tette hozzá később egy másik bejegyzésben.

A Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszere ellen harcoló Orosz Önkéntes Hadtest a Telegramon közzétett bejegyzésében egyebek között úgy fogalmazott: „Egy nap eljövünk azért, hogy maradjunk”.

Egy másik bejegyzésükben azt állították, hogy nem szenvedtek veszteségeket a támadás során.

A másik csoport, a Szabad Oroszország Légió – egybecsengve az ukrajnai háború hivatalos orosz magyarázatával – úgy fogalmazott, „demilitarizált” egy gépesített lövészszázadot, és páncélozott járműveket semmisített meg.

Bár médiabeszámolók szerint a Szabad Oroszország Légió az ukrán területvédelmi erők külföldi egységének tagja, az Orosz Önkéntes Hadtest pedig saját állítása szerint az ukrán hadsereghez tartozik – ukrán tisztségviselők ezzel szemben azt állíják, hogy független –, továbbá mindkét csoport ukrajnai székhelyű, az ukrán kormány közlése szerint „semmi köze” a belgorodi helyzethez, amelyet ők is mindössze figyelemmel követnek. Az Orosz Önkéntes Hadtest – amelyet egyesek szélsőjobboldalinak, sőt, neonácinak is jellemeznek – tagjait elsősorban Putyin-ellenességük köti össze, a Szabad Oroszország Légióban pedig orosz önkéntesek és orosz dezertőrök harcolnak elsősorban.

Igaz, rajta kívül még hét uniós tagállam, köztük Franciaország és Olaszország is az ellenzők között van. Az Euro 7 nevű kezdeményezés 2025-től szigorítaná a járművek szennyezőanyag-kibocsátási határértékeit, a nyolc uniós tagállam kormánya azonban úgy véli, ehelyett inkább a nulla károsanyag-kibocsátású járművek fejlesztésébe kellene már befektetni.