Az orosz modellt látjuk megvalósulni Magyarországon: az erőszakot a hatalom kiszervezi terrorista vagy félterrorista csoportok számára, annak minden morális és biztonsági következményével együtt – jelentette ki Ungváry Krisztián.
A történész a CEU-n tartott szerda esti fórumon annak apropóján beszélt erről, hogy Novák Katalin köztársasági elnök a közelmúltban kegyelmet adott a terrorcselekmények miatt elítélt Budaházy Györgynek és társainak.
– Az egyéni kegyelem csak akkor hatályosul, ha azt az igazságügyi miniszter ellenjegyzi, magára vállalva a politikai felelősséget. Erről kevés szó esik – állapította meg Tóth Mihály egyetemi tanár, jogász (Károli Gáspár Református Egyetem). Az elfogadott kegyelmi kérvények túlnyomó többségében családi vagy egészségügyi okok jelentik a hivatkozási alapot. Mivel ebben az esetben ilyesmiről nincs szó – Novák Katalin a pápalátogatásra hivatkozott –, az egyetemi tanár kénytelen feltételezni, hogy politikai okok is meghúzódnak a kegyelmi döntés hátterében. Pulai András, a Publicus Intézet vezetője elmondta, hogy meglepődne, ha nem lenne politikai szándék. A Fidesz az elmúlt néhány hónapban intenzív módon visszafordult a szélsőjobb felé – állította. A kormánypárt korábban is kereste az alkalmat és a lehetőséget, hogy integrálja a szélsőjobboldalt.
Ungváry Krisztián ennél a pontnál jelezte: szerinte fogalmi tévedés lenne a Mi Hazánkat önálló entitásként kezelni.
A történész hangsúlyozta, hogy a terrorcselekmények társadalmi veszélyessége kimagasló, ennek negligálása pedig életveszélyes.
A Budaházy Györgynek és társainak adott köztársasági elnöki kegyelem erősen megosztotta a társadalmat. A Népszava korábban már beszámolt arról a lapunk megbízásából készült felmérésről, amelyet Pulai András a CEU-n tartott rendezvényen is ismertetett. A Publicus vizsgálata kimutatta, hogy Novák Katalin lépése még a kormánypárti táborban sem váltott ki nagy tetszést: a Fidesz-szimpatizánsok 50 százaléka nem értett egyet az államfővel, csak 41 százalékuk helyeselte a döntést.
Megzavarta a Fidesz-tábort Novák Katalin Budaházynak adott kegyelmeBudaházy Györggyel saját szavazóinak is üzent a FideszTóth Mihály jogi abszurditásokra is felhívta a figyelmet. – Ilyen tartalmú kegyelmi döntést a rendszerváltozás óta nem láttam – mondta. Ebben az ügyben több anomália is felfedezhető. Megemlítette például, hogy a köztársasági elnök – miközben a szabadságvesztés felfüggesztéséről döntött – a közügyektől való eltiltáshoz nem nyúlt hozzá. Közügyektől való eltiltást viszont felfüggesztett büntetés mellett nem lehet kiszabni.