Százezrével kell bemutatni az iratokat a minisztériumnak – Lakatos Oszkár, az Országos Roma Önkormányzat elnökhelyettese egyebek között a tárca indokolatlannak minősített fellépésével magyarázza, miért kezdeményezi, hogy az ORÖ „szakmai irányító feladatkörei” a Belügyminisztériumtól kerüljenek át a Miniszterelnökséghez.
Jövő héten újabb rendkívüli közgyűlést tart az Országos Roma Önkormányzat. Első napirendi pontként erről a javaslatról szavaznak majd a képviselők.
Lakatos Oszkár, az ORÖ elnöki teendőket ellátó általános elnökhelyettese szerint a Belügyminisztérium tisztségviselői munkaköri hatáskörükön túlterjeszkedve beavatkoznak az országos önkormányzat működésébe, „a képviselők félrevezetésével feszültséget keltenek a testületben”. A tárca – kifogásolja az elnökhelyettes – szakmai segítségnyújtás helyett hatóságként lép fel, olyan feladatköröket von magához, amit egyéb jogszabályok a kormányhivatal, a Magyar Államkincstár és az Állami Számvevőszék hatáskörébe utalnak.
A minisztérium „indokolatlan és folyamatos hiánypótlásokkal” terheli az ORÖ-t: Lakatos Oszkár becslése szerint több százezer oldalnyi irat beküldéséről van szó.
Nincs tudomása arról, hogy a többi tizenkét nemzetiség országos önkormányzatát is ilyen mértékű, az érdemi munkavégzést akadályozó ellenőrzés sújtaná.
„Le akarnak bennünket darálni” – Lakatos Oszkár szerint politikai okokból próbálják működésképtelenné tenni az ORÖ-tAhogyan arról a Népszava beszámolt, az utóbbi időben anyagi természetű viták is hozzájárultak ahhoz, hogy végképp elmérgesedett a korábban se felhőtlen viszony a belügyi tárca és az ORÖ között. A minisztérium összesen több mint félmilliárd forint visszafizetését követeli az országos önkormányzattól, ebből 323 millió forintot végrehajtás útján próbál beszedni.
Lakatos Oszkár – aki nemrég bejelentette, hogy 33 millió forintot már leemeltek az ORÖ számlájáról – minden elemében vitatja a követelés megalapozottságát, a tárca eljárását jogsértőnek tartja.
A tartozás még a Farkas Flórián-féle Híd a munka világába program és hasonló projektek révén keletkezett. Lakatos Oszkár állítja, hogy a szóban forgó tételek jelentős részét már visszafizették. A Belügyminisztérium azzal érvel, hogy az ORÖ ezt nem tehette volna meg a működési támogatásként kapott költségvetési forrásokból. Ha ez így van, akkor viszont az ORÖ kamatostul követeli vissza az „adósságrendezés keretében” már megfizetett közel 950 millió forintot. A roma testület tagjai a legutóbb közgyűlésükön egyöntetűen úgy döntöttek, hogy ennek érdekében készek akár bírósági eljárást is kezdeményezni a Belügyminisztérium ellen.
A tárca egyik különös elképzelése is borzolta a kedélyeket. A minisztérium eredetileg azt szerette volna elérni, hogy az ORÖ csak a belügy előzetes engedélyével tarthasson sajtótájékoztatót. A Belügyminisztérium végül – miközben a roma képviselők egy emberként elutasították az ötletet – meggondolta magát, és elállt szándékától.
A jövő héten tárgyalandó előterjesztésében Lakatos Oszkár arra emlékeztet, hogy a társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkárság 2019. május 1-től került az Emberi Erőforrások Minisztériumától a Belügyminisztériumhoz, így a kormány döntése értelmében ettől az időponttól a Belügyminisztérium vette át az Országos Roma Önkormányzat szakmai irányító feladatköreit.
Az elnökhelyettes az elmúlt időszak eseményeivel, a Belügyminisztériummal kialakult – szerinte áthidalhatatlan – ellentétekkel, az elszámolási vitával és a tárca indokolatlan adminisztratív fellépésével magyarázza, miért van szükség a váltásra, tehát arra, hogy a szakmai irányítás a Miniszterelnökséghez kerüljön.
Lakatos Oszkár kérdésünkre elmondta: bízik abban, hogy az ORÖ képviselői megszavazzák az előterjesztést, a kormányzat pedig nyitott lesz a javaslatra.
Múlt héten kérdéseket küldtünk a Belügyminisztériumnak, de a hétfőre ígért válasz még mindig nem érkezett meg.