A május 17-én Berlinben koncertező Roger Waters hosszú fekete kabátot viselt piros karszalaggal, ami hasonlított egy SS-egyenruhára, a fellépés náci jelképeket jelenített meg, és a német rendőrség emiatt indított nyomozást – írja a BBC a rendre botrányokat keltő vagy politikai nyilatkozataival felháborodást okozó zenészről. A Pink Floyd társalapítója ellen most azt is felhozták, hogy a színpadon egy géppisztolynak látszó kelléket fogott a közönségre, sőt az előadás során a kivetítőn a nácik áldozatainak neve között szerepelt a koncentrációs táborban meghalt tizenéves zsidó lány, Anne Frank neve is.
A berlini Mercedes-Benz Arénában rendezett koncertet követően Martin Halweg német rendőrségi szóvivő azt mondta: „Nyomozást folytatunk nyilvános gyűlöletkeltés gyanújával, mert a színpadon viselt ruházat, amely egy SS-tiszt ruhájára hasonlít, a náci uralom dicsőítésére vagy igazolására szolgálhat, ezzel megzavarva a köznyugalmat.”
A BBC megjegyezte, hogy Németország ugyan tiltja a náci jelképek megjelenítését, de a hatályos jogszabályok értelmében „művészi vagy oktatási” célból lehetnek kivételek. Úgy tűnik a rendőrség szerint Waters – akit korábban a Pink Floyd másik alapítója, David Gilmour antiszemitának és putyinistának nevezett – és előadása nem tartozik ezekbe a kategóriákba, és így értelmezte a zenész előadását az izraeli külügyminisztérium is, igaz, napokkal később. A következő szöveget tették közzé a Twitteren: „Jó reggelt mindenkinek, kivéve Roger Waters-t, aki az estét Berlinben (Igen Berlinben) töltötte Anne Frank és a holokausztban meggyilkolt 6 millió zsidó emlékének meggyalázásával”.
Good morning to every one but Roger Waters who spent the evening in Berlin (Yes Berlin) desecrating the memory of Anne Frank and the 6 million Jews murdered in the Holocaust. pic.twitter.com/lS1YzpUZzM
— Israel Foreign Ministry (@IsraelMFA) May 24, 2023
Mindezekkel szemben Roger Waters a hivatalos honlapján tett közzé egy nyilatkozatot, visszautasítva a vádakat: „Legutóbbi berlini fellépésem rosszhiszemű támadásokat váltott ki azok részéről, akik be akarnak gyalázni és elhallgattatni, mert nem értenek egyet politikai nézeteimmel és erkölcsi elveimmel. Előadásom megkérdőjelezett elemei egyértelműen a fasizmussal, az igazságtalansággal és a fantáziával annak minden formájával szembeni kijelentések. A kísérletek arra, hogy ezeket az elemeket valami másként ábrázolják, hamisak és politikailag motiváltak.”
A zenész egyben emlékeztetett arra, hogy a karszalagos fasiszta figura ábrázolása a Pink Floyd 1980-as The Wall című filmje óta jellemző a műsoraira. „Egész életemben a tekintélyelvűség és az elnyomás ellen beszéltem, mindenhol. Gyermekkoromban a háború után gyakran hangzott el a házunkban Anne Frank neve, állandó emlékeztetővé vált arra, mi történik, ha a fasizmus tombol. A szüleim a nácikkal harcoltak a második világháborúban, amelynek apám is áldozata lett. Az ellenem elkövetett támadások következményeitől függetlenül továbbra is elítélem az igazságtalanságot és mindazokat, akik azt elkövetik” – szögezte le Roger Waters.
Újra kitört a balhé a Pink Floyd tagjai között, David Gilmour „bizonyíthatóan putyinistának és antiszemitának” tartja Roger WaterstWaters beszól Trumpnak