Németországban egyre komolyabb aggodalomra ad okot, hogy az utóbbi időben megnőtt azon illegális bevándorlók száma, akik Lengyelországon keresztül érték el az államot. Nancy Faeser német belügyminiszter ezért a napokban lengyel kollégájával ellátogatott a német-lengyel rendőrségi és vámügyi együttműködés központjába, a határ menti Swiecko városba.
Idén január és március között a berlini belügyminisztérium 4013 illegális belépést regisztrált Lengyelországon keresztül, miközben 2022-ben összességében 6395 illegális belépőt észleltek. Tavaly Lengyelország még Ausztria és Svájc után a harmadik helyen állt az illegális belépők tekintetében, mostanra azonban első helyre került.
A Lengyelországgal határos német tartományok – Szászország és Brandenburg – kereszténydemokrata belügyminiszterei már régóta a határellenőrzést szigorítását követelték, de hasonló felvetéssel állt elő Brandenburg szociáldemokrata miniszterelnöke, Dietmar Woidke is. Mint az SPD-s politikus fogalmazott, hasonló intézkedésekre lenne szükség, mint amilyeneket az osztrák határnál is bevezettek – ezen a szakaszon az ellenőrzés már bevett gyakorlatnak számít.
„Különösen az embercsempészet elleni hatékonyabb küzdelmet kívánjuk”
– hangoztatta. Áprilisban egyébként a Lengyelország felől érkező engedély nélküli belépések száma (több mint 2400) majdnem kétszerese volt az ausztriaiaknak (alig 1300).
Nancy Faeser belügyminiszter azonban ellenzi a határellenőrzés bevezetését. Úgy véli, egy ilyen intézkedés révén zavarok jelentkeznének az EU belső piacán. A belügyi tárca szóvivője azt közölte, hogy a határellenőrzés bevezetése csak a legvégső eszköz lehet. Faeser közölte, hogy
a térségben több rendőrt vetnek majd be, több száz további rendfenntartóról lehet szó.
Emlékeztetett arra, hogy a Csehországgal közös határon is sikerült az elmúlt hónapokban a nagyon magas migrációs számokat állandó határellenőrzés nélkül csökkenteni azt követően, hogy megerősítették az ottani rendőri erőket.
Armin Schuster szászországi belügyminiszter nem érti Faeser aggodalmát a határellenőrzés szigorítása kapcsán. „Mi nem az általa így emlegetett határzárat kérjük, és nem is a járvány alatt bevezetett teljes körű ellenőrzést” – jelentette ki a politikus. Kifejtette, csak a csempészettel és illegális határátlépéssel gyanúsított személyek ellen kellene fellépni.
Továbbra is kérdéses, hogy miért növekszik ilyen erősen a migrációs nyomás a német-lengyel határon. Minden jel szerint Belarusz a felelős, amely már 2021 novemberében migrációs válságot váltott ki. Akkor az Alekszandr Lukasenko diktátor vezette ország a Közel-Keletről csempészett migránsokat a lengyel határra. A beáramlást csak azután sikerült megállítani, hogy Lengyelország szögesdróttal és több ezer katonával lezárta a határt.
Szlovákia két hétre visszaállítja az ellenőrzést a schengeni határon