diáktüntetés;fenyegetés;börtönbüntetés;Társaság a Szabadságjogokért;kordonbontás;

2023-05-31 16:58:00

Nyolc év börtönnel fenyegetik a kordonbontó diákokat

Hivatalos személy elleni csoportos erőszak gyanújával zajlik ügyészségi eljárás.

Hivatalos személy elleni csoportos erőszak gyanújával zajlik ügyészségi eljárás a május 3-i, karmelita kolostor előtt történt kordonbontással kapcsolatban - erről Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért jogásza tájékoztatta a Magyar Hangot.

A TASZ közérdekű adatigénylésére kapott információk alapján a hatóság május 24-én számolt be a döntésről, az eljárást a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség folytatja le. Azt egyelőre nem tudni, hogy ez a büntetőeljárás a kordonbontó demonstráció egészére, vagy annak néhány elszigetelt esetére vonatkozik. A lap ugyanakkor megjegyzi, hogy

Az eljárásról korábban Rétvári Bence belügyi államtitkár ejtett szót a DK-s Barkóczi Balázsnak és Sebián-Petrovszki Lászlónak küldött válaszában, ebben azt állította, hogy a Karmelitánál a rendőrségi fellépés jogszerű, szakszerű és arányos volt, továbbá, hogy jelenleg is zajlanak eljárások a tüntetések idején fogdára vitt személyekkel szemben, s vizsgálja a rendőrség, hogy megállapítható-e további jogsértés vagy szabálysértés a tüntetés miatt.

A Magyar Hang felidézi, hogy az eljárás elég meglepő annak fényében, hogy az ominózus diáktüntetésen inkább a rendőrség fellépése tűnt aránytalannak, amikor is tonfát és könnygázt használtak velük szemben a kordont védő rohamrendőrök. Ráadásul a Gyorskocsi utcai fogadába vitt tüntetőket órák múlva el is engedték, közülük kettő ellen semmilyen gyanúsítás nem történt.

Hegyi Gábor elmondása szerint a demonstráció után tíz embert gyanúsítottak meg a maszkviselés szabályainak megsértésével, ami vétségnek számít. Közülük három főt vittek be a fogdába. E tíz embernek a TASZ jogi segítséget nyújt, hozzátéve, egy, a helyszínen építési állványokra felkúszó aktivistát, valamint a mentelmi joggal rendelkező momentumos Tompos Mártont nem ők képviselik.