Több hónapos átfogó egyeztetést követően a kormány még kedden benyújtja az Országgyűlésnek a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény tervezetét – írja a köznyelvben státusztörvénynek vagy éppen bosszútörvénynek nevezett jogszabályról a Belügyminisztérium (BM) közleménye. Szerintük a törvényjavaslat „megalapozza a pedagógusok társadalmi, szakmai megbecsülését, további jelentős béremelését”.
Azt, hogy a tervezetet az érintett pedagógusok, a diákok, a szülők elutasítják és ennek hosszú hónapok óta tartó tüntetés- és tiltakozássorozattal hangot is adtak, a BM sajátságosan értelmezi, már a közlemény elején kiderült: „A tervezet körül a baloldal részéről gerjesztett öncélú politikai viták, a diákokat erőszakba forduló tüntetésekbe sodró megmozdulások miatt ismét leszögezzük: a pedagógusok béremelési programja már rég elindulhatott volna, ha a baloldal politikusai havi 5-6 millió forintért Brüsszelben nem akadályozzák, hogy Magyarország megkapja a jogosan járó uniós forrásokat, s így a magyar pedagógusok mihamarabb átlagosan havi 800 ezer forintot keressenek.”
„A köznevelésben a gyermek érdeke az első. Az új pedagóguséletpálya-törvény tervezete is azt a célt szolgálja, hogy a gyermekeket nevelő, oktató pedagógusok szakmai és anyagi megbecsülése javuljon. Aki eredményesebben tanít, többet foglalkozik a gyerekekkel, jobban kereshet. A benyújtása előtt szakmai és társadalmi megmérettetésre bocsátott törvénytervezet elkészítését több hónapig tartó egyeztetés, és három, a pedagógusokkal, valamint egy, a szülőkkel folytatott online konzultáció előzte meg” – állítja a tárca, hozzátéve: „Összesen húsz alkalommal történt egyeztetés a szakmai és az érdekképviseleti szervezetekkel, valamint a parlamenti pártokkal. Az egyeztetések során beérkezett érdemi javaslatok jelentős részét befogadtuk.”
Kudarc lett a nagy Pintér-féle oktatási egyeztetésből, a diákok szót sem kaptak a hatalomtólEmlékezetes, Maruzsa Zoltán a BM köznevelési államtitkár a május 17-én azt mondta, hogy az Orbán-kormány 34 tartalmi kérdésben változtatott az álláspontján. Ezzel szemben a valóság, hogy a diákokat és a szakszervezeteket szóhoz sem hagyták jutni azon az egyeztetésen, amelyet a Belügyminisztérium hívott össze az ellenzéki pártokkal a pedagógusi státusztörvényről. A PDSZ ügyvivője, Nagy Erzsébet ezt követően leszögezte:„ a visszalépésekkel a kabinet lényegében azt bizonyítja, hogy nincs is szükség új pedagógusi jogállási törvényre, hiszen minden módosítással többé-kevésbé a mostani szabályokhoz térnek vissza”. A Népszava folyamatosan beszámolt az oktatás és az érintettek értelmezése szerint a tanárok megregulázására szánt státusztörvényről, a rendszeres tiltakozásokról.
A Belügyminisztériumhoz értek a tüntető diákok, a rendőrök kötéllel védik az épületet – Percről percreÚjra meghátrált az Orbán-kormány, már nem akarja röghöz kötni a pedagógusokatPedagógusnap alkalmából soha nem látott mértékű béremelést ígér a Belügyminisztérium, de az Európai Unióra mutogat