Magyarország;államháztartási hiány;2023;

- Bajok vannak az állam pénzügyeivel, már 81 százalékon áll a 2023-as hiánycél

Májusban az államháztartás egyhavi hiánya 53,6 milliárd forint volt. Ez elmúlt hét év legjobb adata, de van is min javítani.

Májusban az államháztartás hiánya 2763 milliárd forintra emelkedett, ez az egész évre tervezett 3400 milliárd forintos hiány 81 százaléka. Ugyanakkor májusban már csak 53,6 milliárddal nőtt a deficit, ami váratlan fejlemény, ugyanis ez az elmúlt hét év legkisebb májusi hiánya – derül ki a Pénzügyminisztérium közleményéből. A kellemes májusi meglepetés okairól nem adott tájékoztatást a szaktárca, így a meg kell várni a másfél hét múlva esedékes részletes adatokat, hogy trendszerű-e a javulás.

Ezzel együtt komoly bajok vannak az állam pénzügyeivel, hisz a magyar gazdaság a vártnál erőteljesebb recesszióba süllyedhetett, ez jelzik a eddig megjelent gazdaságstatisztikai adatok, és emiatt a költségvetés bevételei sem a vártnak megfelelően alakulnak. Az EU-ben rekord magas infláció ellenére még a fogyasztási adók is elmaradnak a várakozásoktól, oly mértékben esett vissza a lakosság fogyasztása.

Ezzel párhuzamosan a kiadások, főként az energiatámogatások, a nyugdíjak és a megugró államadóssággal kapcsolatos kamatkiadások az időarányosnál magasabban teljesültek.

A kormánytól független piaci elemzők láthatóan aggódnak a költségvetési folyamatokért: az OTP elemzői legutóbb már arról közöltek elemzést, hogy az államháztartás idei hiánya a tervezett 3,9 százalékkal szemben elérheti a GDP 5,8 százalékát, s ez nagyságrendileg 1400 milliárd forintos hiánytúllépést jelent. Épp ezért a bank elemzői arra számítanak, hogy a kormány még az idén lépéseket tesz a hiány csökkentése érdekében – további kiadásokat zárol, emeli az adókat –, illetve ezzel párhozamosan emeli a hiánycélt.

Egy komoly mentsvára lehet a kormánynak, s ez az energiaárak alakulása: ha megmaradnak a jelenlegi nyomot gázárak (az Európában irányadó TTF-gáz ára most köbmétereként 93 forint), az több száz milliárdos megtakarítással járhat már az idén. 

Az orosz állami kivitelező, a Roszatom a szerződéskötés kilencedik évében sem képes a magyarországi előírásoknak megfelelő tervekkel előállni – szűrhető le a gigaberuházásról szóló újabb dagályos és ködös bejelentésekből.