Köves Slomó;Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH);Csengele;kóser vágóhíd;

- Hónapok óta kong az ürességtől az EMIH kóser vágóhídja, amelyre milliárdszám szórta a közpénzt az Orbán-kormány

Egyelőre nem világos, hogy mi lesz a létesítmény sorsa.

Több forrásból is úgy értesült a 24.hu, hogy bezárt a Köves Slomóhoz és az általa vezetett Egységes Magyarországi Izraelita Hitközséghez (EMIH) köthető, korábban már milliárdos veszteséget összehozó csengelei kóser vágóhíd. A lap a helyszínre is ellátogatott, de a portáson kívül nem találtak ott senkit, majd a vágóhidat üzemeltető Quality Poultry Kft. írásban meg is erősítette, hogy 2022-ben a leállás mellett döntöttek. A jövőt illetően biztos irány egyelőre nincs.

Az EMIH kóser vágóhídját 2017 nyarán nyitották meg, David Lau izraeli főrabbi és Fazekas Sándor akkori földművelésügyi miniszter jelenléte mellett. Az alapvetően libára szakosodott, összesen mintegy 2,8 milliárd forintba kerülő vágóhídhoz az állami Eximbank nyújtott 1,75 milliárdos hitelt, valamint közel 400 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást is kaptak. Ennek megfelelően nem kevesebbet állítottak róla, mint hogy a világ legnagyobb kóser libavágóhídja és -feldolgozója épült fel.

A projekt azonban finoman szólva sem hozta meg a várt eredményt, az első pillanattól kezdve masszív veszteséget termelt. 2017-ben mínusz 507 millió, 2018-ban mínusz 310 millió, 2019-ben mínusz 301 millió. 2020-ban mínusz 54 millió, 2021-ben pedig mínusz 64 millió forint adózott eredmény volt a mérleg, a 2022-es évről pedig egyelőre nincs is adat sem az Opten, sem az Igazságügyi Minisztérium rendszerében. Ez összességében így is több mint 1,2 milliárd forintos veszteséget jelent az EMIH tulajdonolta Quality Poultrynak, ráadásul a cégre számos végrehajtást is kértek az elmúlt években. A 24.hu szerint a cégnek több mint 3,6 milliárdos hitele volt a legutóbbi beszámoló alapján. A lap megkereste az ügyben a céget, ahonnan a helyzetre azt az indoklást kapták:

„2020 óta Magyarországon nyolc madárinfluenza-járvány ciklus volt. Bács-Kiskun és Csongrád megyében, ahol a vágóhíd, valamint a libatelepeink többsége működik, az elmúlt 36 hónapból nagyjából 14 hónapig zárlat volt, ami azt jelenti, hogy az állatokat nem lehetett a nevelő és tömő telepek között mozgatni, illetve tilalom alá esett a vágóhídon levágott madarak exportja Izraelbe. (A jászberényi kóser vágóhíd szerencsésebb helyzetben volt, ugyanis Jászberény lényegesen kevesebb alkalommal tartozott fertőzött területbe.) Erre tekintettel 2022 novemberében a vágóhíd tulajdonosi köre úgy döntött, hogy a vágóhíd működését az eredeti modell szerint szünetelteti, amíg a madárinfluenza problematikájára nincs rendszerszintű megoldás.”

Jelenleg három lehetséges forgatókönyvvel számolnak, az egyik szerint szorosabb együttműködés alakítanának ki más, víziszárnyast feldolgozó cégekkel, a másik opció, hogy szüneteltetik a vágóhíd működését a madárinfluenza elleni oltás hatósági bevezetéséig, de az is felmerült, hogy átalakítják a vágóhidat kóser baromfi vágóhíddá. A lap megjegyzi, hogy ez utóbbi lehetőség némileg fura annak fényében, hogy egy 2020-as interjúban Oirechman Sámuel, a Quality Poultry Kft. ügyvezetője már tett célzást arra, hogy ez a folyamat már lényegében megtörtént. Mint fogalmazott, a koronavírus-pandémia alatt „szinte teljes mértékben átálltunk a csirke- és pulykavágásra, annál is inkább, mert a hízott liba és kacsa iránti izraeli kereslet, a vendéglátóipari egységek bezárása és a rendezvények kis létszáma miatt drámaian visszaesett.”

Most a legmagasabb szintű végrehajtási bírságot is be kell fizetnie.