Olaszország leghíresebb és leghírhedtebb közszereplője távozott. A milanói San Raffaele kórházban hétfőn délelőtt fél tízkor elhunyt Silvio Berlusconi, a Forza Italia párt alapítója és vezetője, A milliárdos médiamogul politikus egészségügyi problémái nem újkeletűek: a 70-es évei óta pacemakert viselt, 2016-ban pedig szívműtéten esett át, és győzedelmesen került ki a prosztatarákkal vívott csatájából. A leukémiával szemben azonban tegnap alulmaradt, az utóbbi időben a szervezete már nem reagált a kezelésre.
Mától a lombardiai Cologno Monzese-ben, az elhunyt által alapított Mediaset kereskedelmi tévétársaság 20-as stúdiójában felállított nyilvános ravatalozónál róhatja le tiszteletét a nagyközönség. Állami temetésére szerdán kerül sor, búcsúztatását a milanói székesegyházban tartják meg.
Meghalt Silvio Berlusconi„Egy korszak vége”, ezzel a címmel számolt be a La Republica tegnap Berlusconi haláláról, és így búcsúzott a négyszeres miniszterelnöktől Guido Crosetto olasz védelmi miniszter is. Az Olaszországban Lovagként/ Il Cavaliere-ként emlegetett Berlusconi mindenképpen egyedi színfoltja volt az olasz politikai-gazdasági életnek. Vagyonát a Forbes magazin 11 milliárd amerikai dollárra becsülte, amivel Olaszország leggazdagabb emberének számított, a világranglistán pedig a 37. helyet foglalta el. Hírnevét azonban nem üzleti sikereinek köszönheti. Hosszú évek óta uralta az olasz címlapokat, de jogi-bírósági problémái, szexbotrányai, adócsalási ügyei, vállalkozása körüli anyagi botrányai, de mindenekelőtt a Bunga-bunga bulijai miatti perek a világ és az európai sajtó visszatérő témái is voltak.
A Lovag élete képekben: Silvio Berlusconi húsz arcaA vitatott milliárdos médiamogul és fociklub tulajdonos azonban kétségtelenül az olasz történelem egyik legsikeresebb politikusa volt, élete utolsó három évtizede összefonódott Olaszország történetével. Az 1994. márciusában alapított pártja, a Forza Italia ugyanazon év júniusában már többséget szerzett a parlamenti választásokon, Berlusconi ekkor még tiszavirág életű kormányt alakíthatott.
Az ellenzék vezetőjeként az ország legnépszerűbb politikusává vált, 2001-2006 közötti három kormányával pedig történelmet írt, az öt évig megőrzött miniszterelnöki mandátum mindmáig megdöntetlen rekord az Olasz Köztársaság történetében.
De rekordot döntött európai parlamenti képviselőként is, ő volt az EP történetének legidősebb képviselője is.
Politikájának ellentmondásosságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a kezdeti elkötelezett Európa és erősen NATO- és Amerika-barát külpolitikája dacára legendásan szoros barátság fűzte Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz is, többször fogadta őt szardíniai magánvillájában is. Az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete óta oroszbarát kijelentéseivel sokszor hozta kényelmetlen helyzetbe koalíciós szövetségesét, a szélsőjobb, de következetesen Ukrajna pártján álló Giorgia Meloni miniszterelnököt. Berlusconi ugyanis többször is Kijevet hibáztatta a konfliktusért. Orbán Viktort is barátjának nevezte, de a magyar miniszterelnökhöz nem fűzték olyan szoros szálak, mint Putyinhoz.
Az Il Cavaliere pártja és jómaga is hivatalosan a jobbközép konzervatív táborba tartozott, de a populizmus sosem állt távol tőle, kacérkodott is vele egész politikai pályafutása során. Egyáltalán nem utasította el a nyílt politikai propagandát sem, médiatulajdonosként ezt könnyen meg is tehette, az országot viszont azzal osztotta meg, amikor miniszterelnökként megpróbálta befolyását a RAI állami televízióra is ráerőltetni.
Egykori politikai támogatottsága mára nagymértékben csökkent. A Forza Italia ugyan a Meloni-kabinet része, de Berlusconi abban már nem kapott szerepet. Nélküle azonban már pártja is kevésbé vonzó: a 2001-es parlamenti választáson elért 30 százalékos támogatottságról mára 8 százalék körülre esett vissza.
Olaszország és a világ gyászolja a Lovagot, Orbán Viktor miniszterelnök is részvétét nyilvánította. A mentorától és szövetségesétől búcsúzó Giorgia Meloni miniszterelnök azt emelte ki: "Olaszország megtanulta Berlusconitól, hogy nem szabad feladni".