Koszovó;KFOR;javaslatcsomag;Albin Kurti;

Elfogták a magyar katonákat ért támadások feltételezett szervezőjét

- Koszovó a tűzzel játszik

Javaslatcsomagot mutatott be kedden Albin Kurti koszovói miniszterelnök a szerb többségű északi régióban eluralkodott feszültség csökkentésére, ám a pristinai vezetés ezzel párhuzamosan egy rendőrségi művelettel még jobban felkorbácsolta az indulatokat. 

A koszovói hatóságok őrizetbe vettek egy szerb férfit, Milun Milenkovicot, akit a KFOR elleni múlt havi támadások egyik szervezőjeként azonosítottak, melyek során 27 magyar békefenntartó is megsebesült.

A bűnszervezet vezetésével gyanúsított Milenkovicot Észak-Mitrovicában, a koszovói szerb kisebbség nem hivatalos székhelyén állították elő, az akció közben kisebb összetűzésre került sor a rendfenntartó erők és a helyiek között. Dzeljalj Sveclja koszovói belügyminiszter szerint három rendőr megsérült, miután támadás érte őket. Petar Petkovic, a szerb kormány Koszovó-ügyi illetékese ezzel szemben azt állította, hogy a civil ruhás koszovói rendőrök fegyvert rántottak a járókelőkre és véletlenszerűen könnygázt vettek be ellenük, Milenkovic pedig nem bűnöző mindössze egy szerb érdekekért határozottan kiálló kickbox-edző.

Az őrizetbe vételt követően megszólaltak a légoltalmi szirénák Észak-Mitrovicában, melyeket a helyi szerb vezetők tiltakozásra szólító vészharangként használnak. A felhívásra reagálva nagyjából 200 koszovói szerb tüntetett. A szerb média szerint később némileg csillapodtak a kedélyek és a szirénák is elhallgattak, miután a KFOR kérésére a koszovói rendőrök kivonta páncélozott járműveit a városból.

A keddi események is megmutatták, hogy továbbra is ingatag a biztonsági helyzet Észak-Koszovóban, egyúttal kérdéseket vettek fel Pristina szándékaival kapcsolatban. A hatóságok előre sejthették, hogy Milanovic elfogása felpaprikázza a hangulatot. Fennáll a gyanú, hogy a koszovói kormányfő szándékosan a rendőrségi akcióval egy napra időzítette a Quint-államok, azaz az öt vezető nyugati hatalom nagyköveteivel való találkozóját, illetve a feszültségcsökkentő tervének azutáni ismertetését. Magyarán, Kurti úgy önthetett olajat a tűzre, hogy eközben tűzoltó szerepben tetszeleghetett.

Pristina márcsak azért is ad a látszatra, mivel az Egyesült Államok és az Európai Unió is inkább a koszovói vezetést okolja a májusi zavargásokért és attól várja a helyzet rendezését. Kurti kedden egyébként azt jelentette be, hogy - a nyugati nyomásnak engedve - új önkormányzati választásokat írnak ki négy északi körzetekben és csökkentik a rendőri jelenlétet a térségben. Ez azért is lényeges, mert eredetileg az élezte ki feszültséget, hogy a szerbek által bojkottált áprilisi választáson győztes, albán etnikumú polgármesterek a biztonsági erők támogatásával foglalták el hivatalukat Észak-Koszovóban.

A volt francia elnököt most a 2007-es választási kampányának a gyanú szerint törvénytelen finanszírozása miatt vonnák felelősségre.