bűnözés;Ipsos;közbiztonság;közvélemény-kutatás;

Ipsos: Globális szinten minden harmadik lakos romló közbiztonságot érzékel, a magyarok körében jobb a helyzet

A vizsgált 29 ország közül csak Lengyelországban, Szingapúrban, Japánban és Dél-Koreában lett jobb az eredmény.

Globális szinten körülbelül minden harmadik lakos romló közbiztonságot érzékel a közvetlen környezetében. A magyarok körében jobb a helyzet, hazánkban a lakosság egyötöde tapasztalt negatív tendenciát ebben a tekintetben - derül ki az Ipsos Crime Report 2023 nevű globális kutatásából

Magyarországon a lakosság több mint fele (53 százaléka) nem lát változást a közbiztonság helyzetében, ugyanez a szám a vizsgált 29 ország átlagára nézve 45 százalék. A bűnözés csökkenését észlelők mértékében azonban hazánk valamivel az átlag alá került: Magyarországon 6 százalék számolt be arról, hogy érzése szerint csökkent a bűnözés, szemben az országok átlagát jelentő 7 százalékkal.

A felmérés eredménye szerint a magyarok 29 százaléka értesült járműlopásról, 32 százaléka drogfogyasztásról, 37 százaléka betörésről, míg 41 százalék rongálásról saját szomszédságában az elmúlt évben, ám ezzel az európai nemzetek közül mégis hazánkban mérhető az egyik legalacsonyabb érték a jelzett bűnelkövetési formákat tekintve. A bűnmegelőzés és bűnüldözés jelenlegi állapotával azonban nem vagyunk igazán elégedettek a nemzetközi összehasonlítást nézve: körülbelül ugyanannyira értékelte a társadalom jónak, mint amennyire elégtelennek.

A felmérésből az is kiderült, hogy a magyar lakosság mindössze 10 százaléka gondolja úgy, hogy prioritásként kezelnék a bűnözés problémáját a gazdasági, foglalkoztatási, egészségügyi vagy környezeti szempontokhoz képest, igaz, itt illeszkedünk a trendbe: az Ipsos által vizsgált 29 ország közül egyedül Chilében vannak többségben azok, akik a bűnözés elleni fellépést tekintik az elsődleges feladatnak. Erre pedig minden okuk meg is van: a kutatás eredménye szerint a chilei lakosság 68 százaléka érzékelte a közbiztonság romlását az elmúlt időszakban.