A miami Versailles étterem vendégei lelkesen üdvözölték és még a születésnaposoknak kijáró dalt is elénekelték neki, ám Donald Trumpnak nem volt jó a keddje. A 45. amerikai elnök autókaravánja kora délután – magyar idő szerint már este – gördült be a körzeti szövetségi bíróság garázsába, majd következett a minden letartóztatottra érvényes procedúra: Trump egy időre majdnem olyan állampolgárrá vált, mint bárki más. Ujjlenyomatot vettek tőle, csak annyi kedvezményt kapott, hogy nem bilincselték meg, nem készült róla rendőrségi fotó és nem vettek tőle DNS-mintát. Az utóbbiak az általa korábban betöltött hivatal méltóságával magyarázhatók. A kevés szemtanú szerint Trump szótlanul, de engedelmesen követte az utasításokat. Testőrsége az épületen belül átadta őt a szövetségi marsalloknak, miközben az utcai frontot a miami rendőrség biztosította. A bíróság előtt a vártnál kisebb, csupán néhány száz fős tömeg gyűlt össze, többségük a volt elnök híveiből került ki, de voltak ellentüntetők is.
A tárgyalóterembe csupán három újságírót engedtek be, a külvilág csak tőlük és a bírósági rajzolók skecceiből értesült a történtekről. Ez volt az első alkalom, hogy személyesen találtkozott Trump és a vádat emelő különleges ügyész, Jack Smith. Utóbbit a volt elnök korábban többször is dühöngő őrültnek nevezte, de most, amikor csak néhány méter választotta el tőle, csöndben maradt – egész idő alatt merev arccal, karjait a mellén összefonva hallgatott, ügyvédje, Todd Blanche beszélt helyette, ő jelentette ki azt is, hogy a vádlott kétségkívül ártatlannak vallja magát. Az egyetlen vita akkor bontakozott ki, amikor a bíróság felszólította a vád képviselőit, állítsák össze azoknak a tanúknak a listáját, akikkel Trump nem léphet kapcsolatba a tárgyalás előtt. A védelem ezzel nem értett egyet, de végül kénytelen volt beletörődni, mint ahogyan abba is, hogy Trump nem beszélhet a történtekről vádlott-társával, Walt Nautával. A volt elnök mindenese, akit korábban a haditengerészet kötelékében szolgáló pincérként a Fehér Házhoz osztottak be, majd Trump alkalmazottja lett, több vádpontban társtettesként szerepel, de egy önálló pontban is vádat emeltek ellene.
Az ügyészek szerint nem kell Trump szökésétől tartani, így nem kérték, hogy a tárgyalásig vegyék őrizetbe. Erről később egy volt államügyész azt mondta a CNN-nek, hogy ilyen súlyos vádak esetén mással szemben aligha lettek volna ilyen megengedők. Trump mindenesetre megtarthatta az útlevelét is és szabadon utazhat. Első útja a Kis-Havanna negyedbe vezetett, a jobboldali érzelmű latin-amerikai bevándorlók törzshelyének számító Versailles étterembe, ahová a választási kampány részeként általában minden republikánus politikus elzarándokol. A vendégek átvették Trump érveit és azt hangoztatták, hogy a vele szembeni hatalmi önkény csak Kubában vagy Venezuelában szokott előfordulni. Ezt és a születésnapi köszöntést az ünnepelt mosollyal nyugtázta, különben azonban levertnek tűnt. Szerdán betöltött 77. évére és a vádemelésre utalva fanyarul megjegyezte, hogy „szép kis születésnap”. A kitérő azt volt hivatva jelezni, hogy minden rendben, a kampány folytatódik, mintha mi sem történt volna.
Előzőleg a bírósági épület előtt pár másodpercre tumultus támadt, amikor egy csíkos rab-jelmezbe öltözött ellentüntető, kezében „Csukják le!” feliratú táblával Trump távozó konvoja elé vetette magát. A rendőrök azonnal elhúzták és őrizetbe vették, egyéb rendkívüli esemény nem történt. A „Csukják le!” eredetileg a Trump-tábor harci kiáltása volt 2016-ban, a Hillary Clinton elleni választási harcban.
A volt elnök, mint a múltban is, gyorsan aprópénzre váltja a „mártíromságot”: ő maga még a bírósági épületben volt, amikor kampánystábja már kiküldte híveinek az adományokat kérő e-maileket. Magángépén még délután visszautazott New Jersey-ben lévő golfklubjába, ahol meghívott támogatók előtt beszédet is mondott. Súgógépről olvasva, monoton hangon, komor arccal játszotta a vétlen áldozat szerepét. Azt mondta, hogy 400 évre akarják bebörtönözni, csak mert magasan vezet a választási versenyben és Amerikában még soha senkivel nem bántak ilyen igazságtalanul.
Abból a szempontból feltétlenül igazat mondott, hogy a felmérések szerint a republikánus szavazóknak jelenleg több mint a fele támogatja, miközben legközelebbi vetélytársa, Ron DeSantis floridai kormányzó 20 százalék körül áll, a többiek pedig a futottak még kategóriába tartoznak. Az összes szavazót tekintve azonban már más a kép, a megkérdezettek csaknem kétharmada szerint a vádak súlyosak és ha bebizonyosodnak, Trump többé nem lehet elnök.
Addig azonban még hosszú út vezet. Az esküdtek kiválasztása különösen időigényes lesz, s mérlegelni kell, hogyan lehet a parben a nemzetbiztonsági érdekeket is figyelembe véve felhasználni a vád tárgyát képező titkos dokumentumokat. Az első tárgyalási napok várhatóan jövő tavasszal vagy nyáron lesznek és kérdés, hogy a 2024. novemberi választás előtt megszületik-e az elsőfokú ítélet – ami után jöhetnek a fellebbezések egészen a legfelső bíróságig. A papírforma az, hogy Trump nem hogy 400 évet, de egy napot sem fog rács mögött tölteni.