antiszemitizmus;Izrael;demokrácia;Gulyás Gergely;

Tüntetők fogadták Izraelben Gulyás Gergelyt, aki megvédte a magyar igazságügyi reformot

A demonstrálók szerint az Orbán-kormány az egyik legantidemokratikusabb Európában.  

A Miniszterelnökséget vezető miniszter megvédte a magyar igazságszolgáltatási rendszert egy jeruzsálemi pódiumbeszélgetésen, miközben az eseménynek helyt adó szálloda előtt aktivisták tüntettek ellene - írja a The Jerusalem Post. 

Izraellel ellentétben Magyarországnak „írott alkotmánya van, amelyet 2011-ben fogadtak el” - jelentette ki a szerda este tartott rendezvényen Gulyás Gergely, egyben azt hangoztatva, hogy kormányának demokratikus mivolta nem kérdés. Később a közönség kérdésére válaszolva kifejtette, az Orbán-kormány zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben. – Ha megvizsgáljuk a zsidó közösség helyzetét Európában, akkor arra jutunk, hogy a magyarországi zsidó közösség, - különösen Budapesten, a tragikus történelmi előzmények ellenére -  biztonságban és virágzó kulturális életben él. 

A lap beszámolója emlékeztetett, hogy a fideszes politikus az első, aki Benjamin Netanjahu miniszterelnök újbóli megválasztása óta Izraelbe látogat. Egyes elemzők szerint most éppen a közel-keleti államban is pontosan olyan igazságügyi reformokat szorgalmaztak, amelyek nagyon hasonlóak a magyarországihoz.

A szálloda előtt 25-30 ember tüntetett Gulyás Gergely látogatása ellen. A demonstrálók attól tartanak, hogy Netanjahu igazságügyi reformterve a magyarországihoz hasonló tekintélyelvű demokráciává változtatná országukat. Nemtetszésüket síppal, dobbal és dudával fejezték ki. 

„Kiállok országunk demokráciája mellett. Most itt van annak a magyar kormánynak a képviselője, amely Európában az egyik legantidemokratikusabb. Nagyon aggódunk, mert nem akarjuk, hogy itt is ugyanez történjen”

- osztotta meg aggodalmát az egyik tüntető. 

Másikuk pedig jelezte, nem ért egyet a politikus antiszemitizmussal kapcsolatos álláspontjával. Úgy véli, nagyon sok zsidóellenes megnyilvánulás van Magyarországon, ráadásul Orbán Viktor az utolsó két évben rengeteget beszélt az idegenekről és a muszlimokról. 

A Miniszterelnökséget vezető miniszter később adott egy kisebb nyilatkozatot is a lapnak. Megvédte a magyar igazságszolgáltatási reformot, emlékeztetve, hogy Magyarországon bíró nem lehet tagja egyetlen pártnak sem, Izraelben viszont még csak most döntik el, hogyan alakuljon ki a hatalmi egyensúly, miközben Magyarországon ez már régóta megszilárdult. Megjegyezte, mind a két ország gyakran kapott éles kritikát, és elszigetelték. Ugyanakkor kitért azon kérdés elől, hogy áthelyezik-e Tel-Avivból a nagykövetséget Jeruzsálembe. A tárcavezető ennek kapcsán jelezte, erről a miniszterelnöknek kell döntenie.