vizsgálat;Egyesült Királyság;COVID-19;

Sokként érte az Egyesült Királyságot a Covid-19, a szigetország a Brexit miatt sem volt felkészülve a járványra

Ez már a nyilvános meghallgatás első napján világossá vált.

Nehéz napok, hetek, hónapok és évek várnak a hozzátartozóira annak a 226 977 szigetországi lakosnak, akinek halotti igazolványában a halál okaként a Covid-19 vírus áll. Elkezdődött ugyanis a pandémiával kapcsolatos átfogó vizsgálat nyilvános szakasza, melynek során politikusok, egészségügyi vezetők és dolgozók, sőt a elhunytak családtagjai és túlélők tanúvallomásai soha be nem gyógyult sebeket tépnek majd fel. A vizsgálóbizottság elnöki tisztségét Heather Hallett bárónő tölti be. A 73 éves jogi szaktekintély korábban a fellebbviteli bíróságon dolgozott, 1998-ban ő lett a Bar Council, a bírósági ügyvédek képviseleti szervének első női vezetője.

Hallett a nyilvános vizsgálat első napján leszögezte,,három kérdésre keres választ. Megfelelően fel volt-e készülve az ország szinona pandémiára? Elfogadhatóan reagált-e a vírus twerjedésére? Milyen tanulságok vonhatók le a Covid-19-ből a jövőre nézve?". A tervek szerint 2026-ra, legkésőbb 2027-re várható a meghallgatásokat összegző és ajánlásokat is tevő összegzés nyilvánosságra hozatala. A modulokba szervezett vizsgálat első része azt tárgyalja, milyen állapotban volt a szigetország egészségügyi és jóléti ellátása 2020 elején, amikorra a veszély súlyossága egyértelművé vált. Szó esik majd a 2010 óta kormányzó Konzervatív Párt megszorító intézkedéseiről, melyek súlyosan érintették az egészségügyet, valamint a lakosság jelentős részének túlsúlyosságáról és egyéb betegségek kezelésének elhanyagolásáról is, amelyek hozzájárultak a Covidban elhunytak világméretű összehasonlításban magas számához.

A Covid-19 Bereaved Families for Justice UK elnevezésű, az igazságukért harcoló gyászoló családokat tömörítő mozgalom ígéretet kapott Hallett-től, hogy fájdalmuk központi részét képezi az eljárásnak. Köztudott azonban, hogy viszonylag kevés gyászoló szólalhat meg, bár az első napon sok emlékező foglalhatott helyet az elsősorban ügyvédeket, tanácsadókat, szakértőket magában foglaló teremben. A mozgalom tagjai nem engedik, hogy elnémítsák őket, és bár kevesen tehetnek tanúvallomást, naponta legalább százan sorakoznak majd fel az épület előtt,piros ruhába öltözve, megafonon és hirdetőtáblákon keresztül megfogalmazva üzenetüket: „Le kell vonni a veszteségükből adódó tanulságokat, hogy senki másnak ne kelljen hasonlóan borzalmas tapasztalatot átélnie, amikor a következő járvány lesújt.”

Az első nap vetítettek egy 17 perces filmet, amelyben a magukra hagyatva elhunytak szerettei szólaltak meg. Közéjük tartozott egy észak-írországi nyugdíjas, Ruth Burke lánya, Brenda Doherty, aki arról számolt be, hogy édesanyja egy vérhigító gyógyszer mellékhatása miatt került 2020 márciusában kórházba és az osztályon kapta el a vírust. Egy nappal azután hunyt el, hogy Boris Johnson március 23-án elrendelte az első országos karantént. Doherty elmondta, milyen fájdalmat jelent ma is a számára, hogy képtelen volt édesanyja halálos ágyánál lenni és elbúcsúzni tőle. A Covid-19-hez fűződő egyik legemlékezetesebb képet felidézve egy másik gyászoló, Catherine, beszámolt arról, ahogy csak kívülről, az öregek otthona ablakán át belesve lehetett tanúja 89 éves édesapja utolsó perceinek.

A vizsgálat vezető jogásza, Hugo Keith már nyitóbeszédében leszögezte, hogy a Brexit, az EU-val folytatott kilépési tárgyalások és a megállapodás nélküli távozásra való felkészülés elterelte a figyelmet egy esetleges pandémiával kapcsolatos lépések megtételétől. Legfeljebb a szokásos téli influenzajárványra gondoltak, a kormány tehetetlenül állt a merőben újfajta koronavírussal szemben.

A Covid-19 okozta meglepetés azt jelentette, hogy nem létezett tömeges tesztelésre alkalmas infrastruktúra, nem voltak vírusölő gyógyszerek, legfeljebb két hétre elég védőöltözet állt az egészségügyi dolgozók rendelkezésére.

Keith szerint akármilyen hihetetlennek is tűnik, a pandémia előtt nagyon kevés vita folyt egy potenciálisan szükségessé váló országos karantén megszervezéséről. Ebből következően a kormány nem foglalkozott azzal, milyen hatása lesz a lezárásnak a gazdaságra és az oktatásra.

A vizsgálat közegészségügyi döntéshozók mellett meghallgatja a 2020-2021-es időszak vezető politikusait is, élükön Boris Johnson kormányfővel és Matt Hancock egészségügyi miniszterrel, akik végül mindketten belebuktak a saját maguk létrehozott személyi korlátozások megszegésébe.