A 76 éves író, aki tavaly nyáron egy merényletkísérletben súlyosan megsérült, ősszel a frankfurti Szent Pál templomban veszi át az elismerést.
Az indiai származású írót "páratlan szellemiségéért, az élet igenléséért” és azért díjazták, mert „a történetmesélés örömével gazdagította a világot" - áll az alapítvány kuratóriumának közleményében. Bár állandó fenyegetettségben él, Rushdie mindig "a gondolat- és szólásszabadság egyik legszenvedélyesebb szószólója" volt – hangzik az indoklás. Regényeiben és tényirodalmi műveiben az elbeszélői előrelátást irodalmi innovációval, humorral és bölcsességgel ötvözte, teszik hozzá a kurátorok, kiemelve:
"így írja le azt az erőt, amellyel az erőszakos rezsimek egész társadalmakat pusztítanak el, de megjeleníti az egyének ellenállási szellemének elpusztíthatatlanságát is".
Rushdie-t többször is életveszélyesen megfenyegették, mióta 1988-ban megjelent A sátáni versek című regénye. Az iráni rezsim istenkáromlónak bélyegezte a művet. Tavaly Rushdie szinte csodával határos módon élt túl túlélt egy késes támadást az Egyesült Államokban, de elvesztette az egyik szemét és egyik karja megbénult. Legutóbbi könyve, a magyarul még nem olvasható Victory City (A győzelem városa) az év elején jelent meg.
Rushdie köszönetet mondott az elismerésért.
"Tudom, milyen jelentős ez a díj, és kissé megijeszt a korábbi díjazottak listája, amelyhez most csatlakozik a nevem".
A Német Könyvkiadók és Könyvkereskedők Egyesülete minden évben olyan személyiségnek ítéli oda a 25 ezer euró pénzjutalommal járó díjat, aki elsősorban az irodalom, a tudomány vagy a művészet területén kifejtett tevékenységével hozzájárult a béke eszméjének megvalósításához.
Frank-Walter Steinmeier köztársasági tiszteletét fejezte ki Rushdie-nak "bátor és csodálatra méltó, belső rendíthetetlenségből fakadó magatartásáért". Rushdie munkássága "szembeszáll az ideológiákkal és a szörnyű leegyszerűsítésekkel", és megvédi "a világ csodálatos összetettségét és a történetmesélés hatalmas erejét" – hangoztatta a német államfő.
Az elismerést 1950 óta adják át. Az eddigi díjazottak között megtalálhatjuk Konrád György, Esterházy Péter, továbbá Albert Schweitzer, Romano Guardini, Roger testvér, Yehudi Menuhin, Václav Havel, Jorge Semprún, Orhan Pamuk, Szvetlana Alekszijevics és Margaret Atwood nevét. Tavaly az ukrán író, Szerhij Zsadan kapta az elismerést. A díjat minden évben, a frankfurti könyvvásár alkalmából adják át.