Európai Bizottság;támogatás;Ukrajna;migráció;javaslat;

Az EU 50 milliárd eurót különítene el Ukrajna támogatására, 15 milliárdot a migrációval kapcsolatos kiadásokra

2024-2027 között az Európai Unió 50 milliárd euróval segítse Ukrajnát a közösségi költségvetésen kívül létrehozott pénzügyi eszközből — javasolja az Európai Bizottság. A finanszírozás kölcsönökből és vissza nem térítendő támogatásból állna, ezek megoszlásáról évenként döntenének a szükségleteknek és a változó helyzetnek megfelelően. A csomag kétharmadát kitevő hiteltámogatást a pénzügyi piacokon történő hitelfelvételből fedezné az EU, a maradékot pedig egy új alapból, az Ukrajna-tartalékból, amelyet a többéves pénzügyi keret kiadási határán felül hoznának létre.

A háborúban álló országnak szánt segítség része az EU27-ek hosszútávú, 2021-2027 közötti büdzséjének felülvizsgálatára vonatkozó európai bizottsági előterjesztésnek. Az uniós testület kedden bemutatott javaslata 2027-ig összesen 66 milliárd euróval növelné a kiadási tételeket: Ukrajna 17 milliárdos vissza nem térítendő támogatásán kívül összesen 15 milliárd eurót költene a migrációval kapcsolatos kiadásokra, a harmadik országokkal fenntartott partnerségek megerősítésére és a háborúból fakadó igények kielégítésére. 10 milliárdot szánna a befektetések és a korszerű technológiák fejlesztésére, majdnem 2 milliárdot az adminisztrációra és 19 milliárdot kamattörlesztésre, mivel a vártnál jóval magasabb kamatok miatt megnőtt az EU fizetési kötelezettsége. A tagállamok a járvány utáni 800 milliárd eurós helyreállítási programjukat közös hitelfelvételből fedezik.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök „nagyon célzott és korlátozott javaslatnak” nevezte a többletpénz iránti kérelmet, amely az EU jelenlegi költségvetésének elfogadása óta megváltozott globális körülményekre kíván reagálni.

A tervezett 66 milliárdot a tagállamoknak kellene befizetniük a közös kasszába. Sok ország nem szívesen nyúlna a zsebébe, kivéve, ha Ukrajna megsegítéséről van szó. A költségvetési módosításáról az EU27-eknek konszenzussal kell dönteniük.