A világ leggazdagabbjai közül a kalandvágyóbbak az űr peremére és az Antarktiszra tesznek kirándulásokat. Az eltűnt Titan tengeralattjáró öt embere között van két milliárdos – Hamish Harding, egy 58 éves üzletember, aki magánrepülőgépek eladásával szerezte vagyonát , és három Guinness-világrekordot őrzött korábbi extrém utazásai során, valamint a brit székhelyű 48 éves pakisztáni üzletember, Shahzada Dawood, aki 19 éves fiával, Sulaimannel van a fedélzeten.
Hardingnak nem ez volt az első utazása a tengerek fenekére. Már eljutott a világ óceánjainak legmélyebb pontjához, a Mariana-árokhoz, amely körülbelül 10 925 méter mélységben található a Csendes-óceánban. Tavaly pedig egyike volt annak a hat embernek, aki Jeff Bezos Blue Origin New Shepard rakétájának ötödik emberi repülésén utazott, és elérte a 107 kilométeres magasságot a föld felett elhagyva a Kármán-vonalat - ez egy képzeletbeli határ, amely 100 kilométerrel a tengerszint felett húzódik, és sok szakértő szerint ez jelenti az űr határát.
Ezek a kalandok nem olcsók. A Titanic merülőhajó jegyei 250 000 dollárba (85 millió forint) kerülnek. Az utazást az Oceangate, egy felfedező turisztikai cég szervezi, amelyet Stockton Rush, egy amerikai multimilliomos alapított és irányít. Ő is a Titanon van, csakúgy, mint Paul Henri Nargeolet, a francia mélytengeri búvár, aki több mint 30 alkalommal járt a roncs helyszínén, és „Mr. Titanic” néven ismert. Ismerősei szerint Nargeolet kivételesen jó képességű vezető és felkészült búvár, aki már minden lehetséges krízishelyzetből sikeresen kimenekült. Valószínűleg a harminc percenkénti dörömbölés is az ő ötlete lehet, így akarja tudatni, hogy emberek műve. Évtizedek óta kutatja a Titanicot, egyik igazgatója annak a vállalatnak, amelynek kizárólagos joga van tárgyakat kimenteni a roncsból: 35-ször merült, ötezer tárgy felhozatalát irányította.
Az utazás videoreklámja így szól: „Ez nem egy izgalmas utazás a turisták számára, sokkal több, ez egy nyolcnapos, egyedülálló élmény.” Aaron Newman, egy szoftverbiztonsági üzletembere, aki egy korábbi Titanic-merülésen volt az Oceangate-tel, óvatosabban fogalmaz: „Ez nem egy utazás a Disney-nél. Rengeteg valós kockázatot rejt magában, és rengeteg kihívást jelent. „Ez határozottan az egyik legérdekesebb, legkülönlegesebb dolog, amit valaha csináltam. Jártam az Everesten, de ez egyedibb, ez egy valóra vált álom volt. Ez kétségtelenül életem legjobb élménye.”
Az űrutazás még többe kerül. Két jegy ára egy Blue Origin járatra 2,5 millió dollár ((850 millió forint) volt. A cég nem kívánt nyilatkozni az árakról. Sir Richard Branson űrturizmussal foglalkozó cége, a Virgin Galactic több mint 800 jegyet adott el darabonként 450 000 dollárért (153 millió forint) olyan embereknek, akik 80 kilométeres magasságban szeretnének repülni a Föld felett, és néhány percnyi nulla gravitációt szeretnének megtapasztalni.
Számos cég szakosodott drága, exkluzív utazások személyre szabására a világ néhány utolsó vadonjában. Patrick Woodhead, a világrekordot döntő sarki felfedező létrehozta a White Desert Antarctica (Fehér Sivatagi Antarktisz), hogy gazdag ügyfeleket vigyen luxusutakra a déli pólusra, személyenként akár 98 500 dollárba (33,5 millió forint) kerülve. Woodhead kedden úgy jellemezte Hardingot, mint „a saját jogán hihetetlen repülési felfedezőt”. Elmondta, többször utazott velünk az Antarktiszon, többek között Buzz Aldrin űrhajóssal”.
Garrett Madison hegymászó 93 500 dolláros (32 millió forint) utakat vezet fel a Mount Everestre. Aki befizeti az összeget még a 8000 méteres hegyen is gázüzemű zuhanyzókra és világszínvonalú séfre számíthat, aki t-bone steaket, bárányszeletet vagy lazacfilét főz.
Dübörgést hallottak a Titanic roncsainál eltűnt merülőhajó keresése közben