ellenzék;büntetés;Állami Számvevőszék;tiltott pártfinanszírozás;

Az ellenzék teljes megsemmisülését is hozhatja az ÁSZ-büntetés

A kormány számára kontraproduktív lenne, ha a számvevőszéki eljárás révén működésképtelenné tenné az ellenzéket. Az európai színtéren a Fidesz ezzel látványosan alátámasztaná azt a vádat, hogy Magyarországon autokrácia van – nyilatkozta Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője.

Ahogyan arról a 24.hu híre nyomán beszámoltunk, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéstervezete alapján megvalósult a tiltott pártfinanszírozás, amennyiben a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) az Egyesült Államokból érkező pénzekből beszállt az ellenzéki kampányba. Az ÁSZ szerint 1,7 milliárd forintra tehető az az összeg, amit külföldi forrásból finanszíroztak az MMM-en keresztül, a büntetés ennek a duplája, 3,4 milliárd forint lehet.

A pártoknak 15 napjuk van elküldeni észrevételeiket az ÁSZ-nak. Lapunknak nyilatkozva Márki-Zay Péter „fideszes politikai eljárásnak” minősítette a számvevőszék fellépését, szerinte egyértelmű, hogy a pártokat próbálják összeugrasztani az MMM-el.

– Sajátos kampány volt, nehéz lesz jogilag megfogni, mi is történt pontosan 

– mondta a Népszavának Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója. Emlékeztetett rá: volt egy ellenzéki összefogás, amelynek pártjai külön-külön és összehangoltan is kampányoltak, miközben a központi jelölti kampányt Márki-Zay Péter MMM-je vitte, amely viszont szervezetileg nem indult a választáson. Létezett egy közös kampánybüdzsé is, amit Márki-Zay Péter országos kampányára dobtak össze a pártok.

– Tehát ez egy igen bonyolult, eléggé átláthatatlan rendszer volt, ebből fakadóan az is átláthatatlan, hogy a külföldről jött pénzek eljutottak-e egyáltalán a pártokhoz, ha igen, milyen mértékben. Ha előfordult ilyesmi, akkor azt az ÁSZ-nak igazolnia kell 

– hangsúlyozta Novák Zoltán. A számvevőszék – folytatta – az adóhatóság megállapításaira akar támaszkodni, de a NAV-tól eddig nem szivárgott ki olyan információ, ami arra utalna, hogy mekkora a pártok érintettsége. Ha elmarasztaló megállapításra jut majd az adóhatóság, akkor az – éppen a felvázolt furcsa, szokatlan és rendkívül összetett kampánykonstrukció miatt – bizonyosan vitatható lesz.

– A legtöbb pártvezető „kapásból azt mondta”, hogy nem is tudott az Egyesület Államokból jövő pénzekről – idézte fel Novák Zoltán. Ha tényleg így van, akkor jogszerűen nem lesz könnyű megbüntetni a pártokat. Mert milyen alapon?

– Az ÁSZ döntése ellen nincs jogorvoslati lehetőség, az adóhatóságé ellenben elvileg megtámadható

 – jegyezte meg az elemző. Egyelőre az látszik, hogy nem sok mindenre jutott a NAV. A nemzetbiztonsági vizsgálat is csak annyit tudott felfejteni, hogy honnan jöttek a pénzek, aztán elakadt: konzekvenciája nem lett annak sem.

Két eset lehetséges – közölte Novák Zoltán. Az egyik az, hogy az ÁSZ úgy működik, ahogyan egy jogállamban egy állami szervnek működnie kell, és elfogulatlanul folytatja le az eljárást. Tételezzük fel azonban, hogy fennáll egy másik eshetőség is: az, hogy az ÁSZ nem függetlenül, szakmai alapon végzi a vizsgálatot, hanem kormányzati megrendelést teljesít. Ebben az esetben az ÁSZ eljárása egy politikai játszma része.

A megrendelőnek, azaz a hatalomnak mérlegelnie kell,

hogy érdemes-e szervezetileg és gazdaságilag teljesen ellehetetlenítenie a teljes ellenzéket, vagy pedig az ilyen fellépés kontraproduktív lenne a kormány számára, nagyon rossz optikát kapna az ügy az európai színtéren.

Novák Zoltán szerint ez akkor is fontos szempont, ha egyébként a kormány részéről nyilvánvalóan erőteljes a szándék, hogy elégtételt vegyen az USA-ból érkezett pénzek miatt. Hatalompolitikai értelemben ugyanakkor látni kell:

ha a kormány működésképtelenné tenné a teljes magyar ellenzéket, akkor azzal a Fidesz látványosan erősítené meg Európában azt az eddig is széles körben elterjedt nézetet, hogy Magyarországon autokrácia van.

A kormány meglépheti azt is, hogy az ÁSZ-on keresztül differenciáltan szabja ki a büntetést – említett még egy lehetőséget Novák Zoltán. A Fidesz így ki tudná választani, hogy mely ellenzéki pártokat szeretné látni magával szemben az elkövetkező néhány évben, és melyeket nem.