keresés;tengeralattjáró;Atlanti-Óceán;

- A legénységnek több ideje van, mint azt a legtöbben gondolnák – Megszólalt a Titanic roncsainál eltűnt merülőhajót üzemeltető cég társalapítója

Guillermo Söhnlein biztos abban, hogy a fedélzeten lévők már napokkal ezelőtt rájöttek arra: a legjobb, amit tehetnek az életben maradás érdekében az, ha nyugodtak maradnak, és próbálják kiterjeszteni a tartalékaik korlátait.

Először szólalt meg a Titanic roncsaihoz indult, Titan nevű merülőhajót üzemeltető cég társalapítója a Titan eltűnése óta. Guillermo Söhnlein – aki már nem vesz részt a cég irányításában, de továbbra is kisebbségi részvényes – a Guardian cikke szerint az Insidernek arról beszélt: a Titan legénységének több ideje van, mint azt a legtöbben gondolnák.

Guillermo Söhnlein a jelenleg szintén a merülőhajón tartózkodó Stockton Rush-sal alapította az OceanGate-et. Nyilatkozatában úgy fogalmazott: a mai nap kritikus a kutató-mentő küldetésben, mivel kezdenek kifogyni a Titan készletei. Biztos abban, hogy Stockton és a legénység többi tagja már napokkal ezelőtt rájött, hogy a legjobb, amit tehetnek az életben maradás érdekében az, ha nyugodtak maradnak, és próbálják kiterjeszteni a tartalékaik korlátait.

„Meggyőződésem, hogy a megmentésükre rendelkezésre álló idő hosszabb, mint amit a legtöbben gondolnak. Továbbra is reménykedek abban, hogy megmentik a barátom és a legénység többi tagját”

– fogalmazott.

Megérkezett a francia búvárrobot

A francia Ifremer tengerkutató intézet csütörtökön az MTI összefoglalója szerint bejelentette: megérkezett a tengeralattjáró robottal felszerelt Atalante nevű hajó az Atlanti-óceán északi részére, hogy részt vegyen a merülőhajó keresésében. A tájékoztatás szerint az Atalante először hanglokátorok segítségével térképezi fel a tengerfenék érintett részét, hogy pontosan bemérjék, hova érdemes leküldeni a Victor 6000 nevű robotot.

A távvezérelt robotnak mindössze kevés ideje maradt, hogy felderítse a Titan helyét, amely vasárnap indult – eredetileg kevesebb mint félnaposra tervezett – útjára, a beszámolók szerint mintegy 96 órára elegendő, és feltételezések szerint mostanra elfogyott oxigéntartalékkal.

A robotot négyezer méteres mélységbe eresztik le, a Titanic roncsainak a közelébe, eredetileg ugyanis a Titan – fedélzetén öt emberrel – e roncsokhoz indult, így a keresés nagyrészt ide összpontosul.

Szakértők jelenleg szinte minden reményüket ebbe a robotba helyezik, mely – Alistair Greig, a University College London tengerészmérnök professzora szerint –

a rászerelt két robotkar segítségével elvileg képes lenne kábelt akasztani a kisteherautó-méretű Titanra, és így felhozni a felszínre. 

Greig hozzátette, hogy a robotot nagyerejű lámpákkal szerelték fel, így képes tájékozódni a tengerfenéken uralkodó teljes sötétségben. Ez viszont csak akkor jelent segítséget, ha előzőleg felderítették a Titan pontos helyét, amelyről egyelőre nincs információ.

„Figyelembe kell venni az emberek élni akarását is”

Eközben Rishi Sunak brit miniszterelnök szóvivője közölte: London a térségbe vezényelte a brit haditengerészet egyik tengeralattjáróját, valamint a mentőegységek rendelkezésére bocsátott egy különleges felszereléssel ellátott repülőgépet is.

Az amerikai mentőegységeket vezető John Mauger ellentengernagy bejelentette, hogy a keresést az oxigéntartalék vélhető kifogyása ellenére is folytatják. Azt mondta, a helyzet összetettebb egyszerű számításoknál, „figyelembe kell venni az emberek élni akarását is”.

Hétfőn írtuk meg, hogy eltűnt az Atlanti-óceánban egy merülőhajó, amely a Titanic roncsaihoz szállított turistákat. Az amerikai parti őrség szerint a fedélzeten öt ember tartózkodik. A merülőhajóval már vasárnap délután, a merülés után másfél órával megszakadt a kapcsolat, úgy tudni, egy brit üzletember, felfedező és pilóta, Hamish Harding, valamint egy francia veterán és tengeralattjáró-szakértő, Paul Henry Nargeolet, a francia haditengerészet korábbi parancsnoka is az utasok között lehet. A járművet az OceanGate Expeditions nevű cég üzemelteti, amely turistáknak és szakértőknek biztosít 8 napos mélytengeri expedíciókat mintegy 250 ezer dolláros áron (átszámítva több mint 85 millió forint).

Az 1912-ben elsüllyedt Titanic hajóroncsait 1985-ben fedezték fel, a maradványok mintegy 3,8 kilométeres mélységben találhatók az Atlanti-óceán fenekén, körülbelül 600 kilométerre a kanadai Újfundland partjaitól.

Ismét korlátlan szolidaritást és segítséget ígért Ukrajnának az orosz támadás elleni küzdelemben Olaf Scholz német kancellár a jövő héten esedékes uniós csúcstalálkozót megelőző nyilatkozatában.