antirasszista;

A Két hölgy allegorikus portréja az 1650-es években készülhetett

- Forradalmian egyenrangúak

A XVII. századi fekete és fehér nők képét ábrázoló ritka műalkotás az Egyesült Királyságban marad, nemzeti jelentőségűnek nyilvánították – számolt be a hírről az Artnet.

A rendkívül egyedi duplaportré friss betekintést nyújt az 1600-as évek rasszra és nemre vonatkozó kérdéseibe, ugyanis az általa ábrázolt fekete és fehér nő egyenrangúan szerepel a festmény két oldalán. Az Allegorical Painting of Two Ladies (Két hölgy allegorikus portréja) című kép szerzője nem azonosítható, de a művet a korszakra jellemző angol iskola művének tartják, és a körülbelül az 1650-es évekre datálják születését. A kultúrtörténeti kuriózumnak számító képet 2021-ben árverezték el, ismeretlen vásárlója eredetileg külföldre tervezte vinni a művet, ám ezt megakadályozta a kulturális támogatások szétosztására hivatott Arts Council műtárgykiviteli ellenőrző bizottsága remélve, hogy megmenthetik azt az országnak. A bizottság nemzeti jelentőségűnek minősítette a festményt, és ideiglenesen leállította a tranzakciót. A művet egy díjnyertes galéria, a Compton Verney vásárolta több mint 300 ezer fontért (129 millió forint). A műalkotást nagyközönség csak 2024-ben láthatja.

A képen szereplő két nő különleges jelöléseket visel arcán, amelyek a korban szépségfoltokként voltak ismertek. Ez a gyakorlat a római időkig nyúlik vissza, és gyakran arra szolgált, hogy sebhelyeket és bőrhibákat eltakarjanak. Úgy tűnik azonban, hogy a morális tartalmú festmény elítéli a nők hiúságát, mivel a fejük fölött elhelyezett felirat a foltok használatát gőg bűnének nevezi. Egy felnőtt fekete nő bemutatása, aki nem alárendelt helyzetben van, hanem hasonló stílusú ruhát visel, rendkívül szokatlan volt ebben az időszakban. A festmény ezért is rendkívül értékes dokumentum lesz a XVII. századi angol rassz- és nemkutatás számára.

Álruhában egy új perspektíváért.