;

könyvhét;L. Simon László;Németh Gábor;Libri;Kolosi Tamás;

Felmerülhet: ezentúl politikai oldal szerint választunk könyvet is?

- Könyvespolc és politika: a pályáztatási rendszer és az MCC-ügy is nehezíti az irodalmi élet mindennapjait

Nehéz helyzetben vannak hazánkban az irodalmi élet függetlenségre törekvő szereplői, erre az elmúlt év segélykiáltásaiból is lehet következtetni. 

A legnagyobb független magyar írószervezet, a Szépírók Társasága januárban jelentette be, hogy adományokra lesz szükségük, mivel a Nemzeti Kulturális Alap harmadára csökkentette az éves támogatásuk összegét; a társaság közleményében az is szerepelt, hogy a kuratóriumi döntés nemcsak gazdasági, hanem politikai döntésként is értelmezhető. Az irodalommal is foglalkozó, nagy múltú kulturális hetilap, az Élet és Irodalom áprilisban hirdetett vészhelyzetet, olvasóitól kért segítséget. Májusban a húsz éve működő Litera irodalmi portál kongatta meg a vészharangot, új utakat keresve ötvenkét író közreműködésével megalakították a Litera Klubot, melynek június 7-én volt az első támogatói estje. Az eseményen jelen lévő Németh Gábor író, a Litera egykori főszerkesztője egy pódiumbeszélgetésen úgy fogalmazott – „azért van nehéz helyzetben a Litera, amiért az összes többi független vagy függetlenségre törekvő kulturális műhely: mert nagyjából ugyanazt az ezer embert célozza meg” – a szerző hozzátette, nyilván az ezer egy metaforikus szám, fogalma sincs, hány befogadóról beszél – „ha nagyon szélsőségesen nézzük, valójában mindenki saját magához fordul támogatásért, teszi mindezt egy olyan kulturális közegben, ahol azok, akikhez joggal fordulna, nem szoktak hozzá, hogy fizessenek a kultúráért”. Németh Gábor szerint ez a közeg a kedvezményezetteké, akik viszonylag sok könyvet kapnak barátságból, eljutnak könyvbemutatókra stb. Az író nagyon kevés olyan kultúrapártolót ismer, aki valóban a zsebébe nyúl. A beszélgetésekből világossá vált: megfelelő állami támogatás hiányában kénytelenek a közönségre támaszkodni.

De hogyan jutunk el a közösségi irodalommecenatúráig, ha a számokból úgy tűnik, a lakosság egyre kevesebbet olvas? A Tárki (Társadalmi Kutatási Intézet Zrt.) 2020 nyarán végzett kutatása nyomán kiderült, a felnőtt magyar lakosság 13 százaléka olvas rendszeresen (legalább hetente), ez az arány 2005-ben még 25 százalék volt. Mindez a fővárosban nem látszik, a június 11-én záruló Ünnepi Könyvhéten még mindig rengeteg volt a látogató a Vörösmarty téren, bár egyre kevesebb könyvvel térnek haza az emberek, hiszen a kötetek nem olcsók, a papír ára csaknem a duplájára emelkedett az elmúlt évben.

A Tárki könyves kutatásának eredménye mögött állhat az is, hogy részben megváltoztak az olvasási szokásaink:

túl ingergazdag a környezet az elmélyült olvasáshoz, könyv helyett inkább a neten böngészve olvasunk.

Talán erre reagálva kezdett kampányba nemrég a Libri, mely egy hónapon át napi 20 perc olvasásra hívja a közönséget. A piacvezető könyvkereskedő a múlt hét óta nem az olvasás-népszerűsítő kampánya, hanem a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) általi felvásárlása miatt került a hírekbe, a kormányközeli alapítvány ugyanis 98,41 százalék tulajdonrészt szerzett a Libriben. A könyvszakmát sokként érte a hír, a közösségi médiában pedig azonnal elterjedt a mém, amelyen a Libri logójának variációja, az „Illibri” látható. Vannak, akik bojkottal tiltakoznak a kormánypárti alapítvány jelenléte ellen, Vásárhelyi Mária elmondta: többet nem vásárol a Libri és a Bookline boltjaiban. A Népszava kérdésére a szociológus kifejtette, a tapasztalat azt mondatja vele, előbb-utóbb számítani lehet majd a cenzúrára, és biztos benne, hogy az MCC térnyerését már a jövő évi könyvhéten is tapasztalhatjuk. Felmerülhet a gondolat: ezentúl politikai oldal szerint választunk könyvet is?

Érdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekreÉrdeklődés még van, pénz viszont egyre kevesebb jut könyvekre

A rivális könyvkiadói és terjesztői csoport, a Líra a Libri felvásárlásának bejelentését követő második napon közleményben tájékoztatta a sajtót bolthálózatának bővüléséről. A Líra Szolnokon épp egy Libri-üzlet helyén nyit boltot. A hír apropóján megkeresésünkre Kolosi Tamás, a Líra elnöke elmondta: a két ügy nincs összefüggésben, már régóta akartak Szolnokon nyitni egy könyvesboltot, így most már Salgótarján az egyetlen megyeszékhely, ahol nincs üzletük. Mindez most tudott megvalósulni. A kérdésre, számít-e új vásárlókra, akik épp az MCC-ügy miatt fordulnak el a Libritől, Kolosi Tamás egyértelmű nemmel válaszolt. – Nem ez dönti el a vásárlók preferenciáit – mondta, majd hozzátette –: elképzelhető, hogy egy-két értelmiségi nem vásárol majd ott, vagy pár szerző eljön a Libritől, de nem hinném, hogy ez általánosan jellemző lesz. – Kolosi Tamás a könyves kutatást végző Tárki alapítója és elnöke, a 2020-as eredmény kapcsán megkérdeztük, hogy érdemes-e olvasás-népszerűsítő kampányba kezdeni, ahogy azt a Libri is tette. A Líra elnöke úgy reagált: nem hisz a kampányokban. – Valamikor a 70-es években elterjedt az a nézet, hogy a Gutenberg-galaxis halott, ekkor világszerte olvasás-népszerűsítő kampányok indultak, az Olvasó Népért Mozgalom is ekkor kezdte meg működését, de egyébként ez nem szocialista vívmány, Angliában találták ki. Ezek a kampányok teljesen hatástalanok voltak. Aztán egyszer csak jött egy J. K. Rowling nevezetű hölgy, megírta a Harry Pottert, és a fiatalok, gyerekek közt egy csapásra népszerűvé vált az olvasás. A Harry Potter-nemzedék megérkezett szülőkorba, és most a gyermekeinek vesz könyvet. Ez szerintem így működik, nem lehet kampánnyal rávenni az embereket az olvasásra, olyan művek kellenek, amik népszerűbbé tudják tenni azt, és elsősorban a fiatalokat teszi olvasóvá – fejtette ki Kolosi Tamás.

„Az ideális rendszert ismerjük, csak most nem alkalmazzák”

Az átalakuló olvasási szokásokról, a mecenatúráról és az MCC-ügy hatásáról Czinki Ferencet, a Szépírók Társaságának elnökét kérdeztük. Az MCC-ügyéről egyebek mellett elmondta: egyelőre nagyon nehéz megjósolni, hogyan reagálnak majd az olvasók a megváltozott helyzetre. Ez nyilván sokban múlik azon is, hogy a szakma, illetve a kedvenc szerzők mit lépnek majd. „Látunk már példákat arra, hogy több író máris elhatárolódott a Libritől, és a következő kötetüket már nem itt tervezik kiadni. Összességében azonban egyelőre a döbbent kivárás a legjellemzőbb stratégia” – tette hozzá.

A Szépírók Társaságának elnöke az Akadémiák Európai Szövetségének eseményén a pályáztatási rendszer problémáiról beszélt. Arra a kérdésre, hogy milyen lenne az ideális eljárás a mostani rendszerben, Czinki Ferenc azt mondta: a mostaniban fogalma sincs, mert minden, amit mondana, utópisztikusan hatna. „Egy normális pályáztatási rendszer úgy néz ki, hogy megfelelő szakemberek ülnek a bizottságokban a teljes politikai életet és a legkülönbözőbb értékmintákat képviselve, szabályos keretek között, igazságosan döntenek. Ez nyilván szinte a fikció kategóriába tartozik, de külföldön, jobbára a nyugati országokban, de akár a szomszédainknál is, van erre törekvés. Magyarországon nincs. Tudtommal a kétharmados többség megjelenik minden államilag finanszírozott pályázatnál. Így ez nagyon nehéz. Az ideális rendszert ismerjük, csak most nem alkalmazzák”.

A teljes interjút itt olvashatja!

Van, aki megy, van, aki remélAz írótársadalom eltérően reagált a Libri felvásárlásának hírére, Péterfy-Novák Éva és Szentesi Éva jelezték, a váltás miatt búcsúznak a Libri-csoport alá tartozó Libri Kiadótól. Tompa Andrea bizakodik, marad a Jelenkor Kiadónál, amíg Sárközy Bence ügyvezető és kiadási igazgató, valamint Nagy Boglárka kiadóvezető-szerkesztő feladatkörében nem lesz változás. Bödőcs Tibor humorista élccel reagált a hírre, de kijelentette: marad a Helikonnál. A Libritől távozó szerzők a cenzúrától tartanak, Dunajcsik Mátyás költő döntését máshogy is indokolta – mostantól akkor is, ha egy olyan könyvet adnék ki a Jelenkornál, amiben mindössze az az egyetlen mondat lenne tízezerszer kinyomtatva, hogy „Orbán Viktor szüljön sünt”, és ez tízezer példányokban fogyna a Libri könyvesboltokban, a könyvből származó kiadói és kereskedelmi bevétel a könyv tartalmától és üzenetétől függetlenül akkor is közvetlenül az MCC-t gazdagítaná – írta a Facebookon.

Pozitív szemlélet

L. Simon László kultúráért felelős volt államtitkár, a Magyar Írószövetség elnökségi tagja (és a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója) a Libri MCC általi felvásárlásában lehetőséget lát, és reméli, hogy az új tulajdonossal kialakulhat egy olyan helyzet is, ami jobban segíti a független könyvkiadókat – erről az ATV Egyenes beszéd című műsorában beszélt. Megjegyezte, abszurdnak tartaná, ha Orbán Balázs (az MCC kuratóriumi elnöke, a miniszterelnök politikai igazgatója) határozná meg, hogy éppen mely könyveket teszik ki a kirakatba. „Ez üzlet” – mondta L. Simon László, aki hozzátette: „Azok, akik elkezdtek (itt) aggódni az utóbbi időben, és mindenfajta politikai konstrukciókat vizionáltak, azok alapvetően a könyvpiacnak egy nagyon kicsi részét teszik ki.”

Soltész Miklós elmondása szerint az elmúlt négy évben 957 település, 962 katolikus és más keresztény felekezethez tartozó szervezet együttese, illetve 1390 magánszemély pályázhatott a kiírt támogatásra.