korrupció;Európai Parlament;Brüsszel;igazságügyminiszter;Varga Judit;Schadl-Völner-ügy;

Orbán Viktor a Völner-botrány és az EP-kampány miatt dönthetett úgy hogy átrendezi „bábuit” a kormányzati sakktáblán

Nem Varga Judit lesz az első, aki a prominens Fidesz-politikusok közül Brüsszelbe kerül. Deutsch Tamás, de Áder János is EP-mandátumra cserélte a hazait, vagyis a nagyobbik kormánypárt előszeretettel használta afféle elfekvőnek az EP-t.

– Bármennyire is gyors és látványos volt Varga Judit felemelkedése, a Schadl-Völner-ügy miatt erős árnyék vetül rá, hiszen a korrupcióval vádolt Völner Pál az ő beosztottja volt államtitkárként, s nem kizárt, hogy emiatt egy időre el akarják távolítani a belpolitikából – így kommentálta Virág Andrea, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója a váratlan kormányátalakítást.

A kabinet először azt szivárogtatta ki a kormánylapban, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter vezeti majd a Fidesz–KDNP európai parlamenti listáját a 2024-es EP-választásokon. Aztán Varga Judit is megerősítette, hogy a jövő június eleji voksolás után az Európai Parlamentben (EP) szeretné a magyar emberek érdekeit képviselni, ezért július 31-vel lemond a miniszteri posztjáról.

Virág Andrea emlékeztetett, a Fideszre korábban is jellemző volt, hogy az EP-be küldte azokat a politikusait, akiket valamilyen okból idehaza „pihentetni” akartak. Ez ugyanis nem teljes negligálás, nem jelenti a politikai karrier végét, hanem afféle parkolópálya. Az talán meglepő lehet, hogy ilyen korán távozik a posztjáról, de ez azt is jelentheti,

minél előbb el akarják távolítani a napi szintű belpolitikából, hogy mire valóban élesbe fordul a választási kampány, s tényleg előtérbe kerül, valamelyest leválasszák a számára is kényes hazai ügyekről.

Nem Varga Judit lesz az első, aki a prominens Fidesz-politikusok közül Brüsszelbe kerül, például

Deutsch Tamás vagy éppen a későbbi köztársasági elnök, Áder János is EP-mandátumra cserélte a hazait, vagyis a nagyobbik kormánypárt előszeretettel használta afféle elfekvőnek az EP-t. 

Ami Varga Judit számára is alkalmas lehet, hogy Brüsszelben bekkelje ki, míg idehaza elcsitul a korrupciós ügy. Az ügyészség ugyan gondosan ügyelt rá, hogy a közel milliárdos nagyságrendű összeget érintő, a végrehajtói szakmát átszövő, a kormányzat legfelső köréig érő ügynél a vádban még érintőlegesen se szerepeljenek magas rangú kormánypárti politikusok, ám a sajtóban napvilágot vallomások alapján többször is felmerült nemcsak Varga, de Rogán Antal kabinetminiszter és munkatársa neve is.

– A másik ok, amiért a kormánypárti EP-lista élére kerülhet az igazságügyi miniszter, hogy az elmúlt évben a volt uniós biztos Navracsics Tibor mellett ő tárgyalt az Európai Bizottsággal a jogállamisággal összefüggő kérdésekről, s az ehhez kapcsolt brüsszeli forrásokról – folytatta Virág Andrea. – Navracsics játszotta a jó, Varga Judit a rossz zsaru szerepét, utóbbit megosztva Szijjártó Péter külügyminiszterrel, s természetesen Orbán Viktorral. Hármójuk keményebb hangvétele azonban nem elsősorban az uniónak szólt, sokkal inkább a hazai választóknak, s miután a Fidesz számára az EP-választás egyértelműen belpolitikai kérdés, Varga Judit az eddigi megnyilvánulásai alapján pontosan beleillik a várható kormánypárti kampányba.

A Republikon stratégiai igazgatója szerint emellett az is elképzelhető: miután Tarlós István, Budapest korábbi polgármestere a napokban felvetette, hogy Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő lenne az ideális főpolgármester-jelölt a jövő évi önkormányzati választásokon – melyeket azonos napon tartanak az EP-voksolással –, a kormánypártok stratégiája szerint két fiatal nő „jól mutatna” a közös kampányban, s emiatt esett a választás Varga Juditra, mint az EP-lista vezetőjére.

– Főként a fiatalok részéről rengeteg kritika éri a hatalmat, hogy túlságosan férficentrikus, így a két fiatal nő jelölésével rá tudna játszani a családbarát kormány pozíciójára 

– vetette fel Virág Andrea, aki hozzátette, egy listavezetői pozíciónak elsősorban az a szerepe, hogy a listán mögötte szereplőket erősítse. Még akkor is, ha egyértelmű mindenkinek: a Fidesz esetében minden választás origója Orbán Viktor.

Az igazságügyi miniszter számára az EP nem ismeretlen terep, hiszen 2019-es tárcavezetői kinevezése előtt kilenc évet dolgozott Brüsszelben és Strasbourgban politikai tanácsadóként, többek között három évig tagja volt Áder János EP-képviselő csapatának.