közbeszerzés;uniós források;Integritás Hatóság;Biró Ferenc;Valton-Sec Zrt.;

Biró Ferenc: Emberileg, szakmailag felvállalható döntéseket hoztam

A napokban derült ki, hogy az Integritás Hatóság elnöke közbeszerzés nélkül döntött néhány szerződésről.

„Én választottam ki a két úriembert” – ezt mondta kérdésünkre Biró Ferenc, az uniós forrásokból megvalósuló fejlesztéseket vizsgáló Integritás Hatóság (IH) elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Arról érdeklődtünk, miért pont a Fidesz egyik legbejáratottabb biztonsági cégétől, a Valton-Sec-től alkalmaz két biztonsági sofőrt. Mint arról többször írtunk: az IH-t az Európai Unió nyomására hozták létre, a szervezet felállítása volt ugyanis az egyik „mérföldkő”, amely teljesítése után feloldhatják a zárolt milliárdokat Magyarországnak.

Ezek után volt különösen figyelemre méltó, hogy a napokban kiderült: az IH elnöke közbeszerzés nélkül döntött néhány szerződésről, a Valton-Sec is kapott 18 millió forintot biztonsági sofőrök és gépjármű biztosításáért.

„Azt gondolom, hogy azok a döntések, amelyeket én kezdetben meghoztam emberileg, szakmailag felvállalhatóak”

– jelentette ki Biró Ferenc. Korábban egyébként az elnök nem volt hajlandó megmutatni a valtonos szerződést, később meggondolta magát, amit azzal indokolt, hogy előzőleg az újságírók csak „sima” megkeresést küldtek, míg utána közérdekű adatigénylés érkezett.

Az Integritás Hatóság sajtótájékoztatójának fő témája a tavalyi évről szóló jelentésük volt. A 200 oldalas dokumentumban részletezik az európai uniós források ellenőrzési rendszerét, a közbeszerzési szabályokat, közbeszerzési adatokat, az összeférhetetlenséggel kapcsolatos szabályozást, a vagyonnyilatkozatok kérdését, valamint bemutatják a saját kockázatelemzési módszerüket.

A rendszerszintű problémákról utalva Biró Ferenc elmondta, az állami szervektől kapott adatok sokszor „fragmentáltak” azaz: töredékesek.

Azt is látják, hogy az EU-s forrásoknál az intézmények szabálytalansági eljárásai rendkívül hiányosak.

„Sokszor a vizsgálatokat az intézmények előre jelzik az alanynak, aki így fel tud készülni.”

Az elnök szerint hét hónap alatt nagyjából száz „értelmezhető” bejelentést kaptak, és már 30 ügyben vizsgálódtak. Hogy ez pontosan mit jelent, arról egyelőre nem nyilatkozott, ám hangsúlyozta, a lezárt ügyeket nyilvánosságra hozzák. Kivétel, ha az adott ügyet továbbítják a nyomozó hatóságoknak és a nyomozás érdekeire való tekintettel nem mondhatnak további részleteket.