– Beadványom alapján vizsgálatot indított az úgynevezett Integritás Hatóság Mészáros Lőrincék 40 milliárd forintos, bizarr keretközbeszerzése ügyében – közölte Facebook-oldalán Hadházy Ákos ellenzéki politikus egy olyan hat évvel ezelőtti ügyben, amelyben az állami tulajdonú Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. kötött előre meg sem határozott építési feladatokra szerződést, NER-cégekkel. A szerződő felek között található Mészáros Lőrinc családi cége, a jelentős részben Magyarország leggazdagabb embere gyerekeinek tulajdonában álló Fejér-B.Á.L. Zrt., és az állami tendereken rendszeresen nyertes West Hungária Bau Kft., a ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Penta Industry Kft., amely cég a volt nemzetfejlesztési miniszter, Seszták Miklóstól nyert el számos korábbi megbízást.
Hadházy még idén márciusban tett úgymond próbafeljelentést a gyanús keretszerződés miatt, amelyről azt írta, hogy egy régebbi korrupcióinfón már bemutatott, „bizarr buliról van szó, ahol úgy kaptak előre 40 milliárdos megbízást, hogy nem is lehetett tudni, hogy hol és mit kell majd építeni”. – A legdurvább az eljárásban nem is ez volt, hanem hogy az elbírálásban nem az ár volt a döntő, hanem egy teljesen szubjektív pontszám: egy „próbaköltségvetés szakmai színvonala” alapján osztották ki a legtöbb pontot – tette hozzá a független országgyűlési képviselő, aki még jelentősebb visszaélésnek tartja, hogy a pályázati beadási határidő előtt néhány nappal durván módosították a jelentkezőktől elvárt referenciákat. Szerinte azért, hogy nehogy ki kelljen zárni valamelyik előre ledumált céget a jóból.
Mindez azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy nyomozás induljon, a hűtlen kezelés, hivatali vesztegetés és versenyt korlátozó megállapodás, a köznyelvben kartellezés miatt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság idén április elején közölte, hogy bűncselekmény gyanújának hiánya, valamint elévülés miatt elutasítja a feljelentést. Ez az ellenzéki képviselő szerint azt bizonyítja, hogy a kormány minden fogadkozásával szemben továbbra is érinthetetlenek a fideszes oligarchák.
– Az várható volt, hogy az Integritás Hatóság nem meri visszautasítani a bejelentésemet, hiszen egyrészt annyira egyértelműek a tények, illetve a hatóságot éppen azért hozták létre Navracsicsék, hogy valamilyen látszatintézkedést fel tudjanak mutatni az ügyben. Én viszont azért tettem a beadványt, hogy egy-két év múlva kiderüljön, hogy mennyire nem várható tőlük érdemi változás – tette hozzá végül Hadházy Ákos, aki ugyanakkor szkeptikus az EU nyomására felállított „antikorrupciós hatóság“ leendő vizsgálatával szemben. Ugyanis, mint hangsúlyozta, az Európai Ügyészséggel ellentétben semmilyen lehetőségük nincs bíróság elé küldeni az elkövetőket, és a vizsgálat eredményét sem hozhatják nyilvánosságra.