Írásba adta a kormány, hogy át kell nézni, mennyire hatékonyan költik el az állami pénzt. A cél 3 százalékos megtakarítás több területen - figyelt fel rá a hvg.hu a kedd este kiadott Magyar Közlönyben.
A feladatot Varga Mihály kapta meg, a pénzügyminiszternek a többi tárcavezető közreműködésével át kell tekintenie, hogyan költötték el a pénzeket. Első lépésben idén év végéig 2023-as egészségügyi, családtámogatás és lakhatásra fordított állami kiadásokat, valamint az ezekhez kapcsolódó adókedvezményeket tekintik át, majd 2024-ben az oktatásra és állami beruházásokra fordított kiadásokat vizsgálják felül.
Kiadáscsökkentési számot is előirányoztak: az egészségügy és a családtámogatás felülvizsgálatával kapcsolatban célul tűzték ki, hogy egyes kiadási részterületeken legalább 3 százalékos megtakarítást érjenek el, valamint, hogy létrejöjjön egy úgynevezett „hatékonyságnövekedési tartalék”.
A felülvizsgálandó területek a következők:
a gyógyszertámogatás
a gyógyászati segédeszközök támogatása
a családi bölcsőde program
a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatása
a családi pótlék
a gyermekek otthongondozási díja
a négygyermekes anyák személyi jövedelemadó-mentessége
a 30 év alatti édesanyák kedvezménye
a 25 év alattiak szja-mentessége
a babaváró támogatások
a lakástámogatások
a gyermekgondozási díj
a védőnői szolgáltatás
valamint az anya-, gyermek- és ifjúságvédelem.
Minderre a kabinet létrehozta a Közkiadások Felülvizsgálata Munkacsoportot, aminek irányító testületébe több minisztérium küldhet államtitkárokat, továbbá delegálhat egy-egy tagot az Állami Számvevőszék, a KSH, a Magyar Államkincstár és az MNB elnöke is.
Lapunk tegnap számolt be a KSH nyomán arról, hogy miközben Orbán Viktor az Európai Bizottságtól kérdezi – valójában nem meri megkérdezni –, hogy hol van a pénz?, a gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra átírt magyar költségvetésnek már 2023 első negyedévében 1728 milliárdos hiányt sikerült összehoznia.
Orbán Viktor csak itthon volt bátor, nem kérdezte meg Ursula von der Leyentől, hová tűnt a pénz1728 milliárdos hiányt sikerült összehoznia a költségvetésnek az első negyedévre