Fidesz;Mindszent;szankciók;rezsi;idősotthon;

Tüntetést is tartottak helyiek korábban, hogy megvédjék az idősotthont

- Már nem hatnak Mindszenten az elhibázott „brüsszeli szankciók”, tovább akarják működtetni a helyi idősotthont

Száznyolcvan fokos fordulatot vett a város.

Egyedül a város, vagy önkormányzati társulás tagjaként, de Mindszent mindenképpen tovább akarja működtetni a helyi idősotthont – számolt be a fideszes irányítású település napokban hozott döntéséről a képviselő-testület egyik független tagja, Pálinkó Máté.

Mindez azt jelenti, hogy száznyolcvan fokos fordulatot vett a város vezetésének álláspontja az ügyben. Tavaly ősszel ugyanis – mint arról többször írtunk – országos visszhangot váltott ki, hogy a Csongrád-Csanád megyei település fideszes polgármestere bejelentette: a helyi idősotthon 19 ellátottját novembertől áprilisig máshol szállásolják el, hogy így spóroljanak a fűtésen 3,5 millió forintot. Az indoklást kiegészítették a kormányzati propagandából ismert fordulattal: „Az Oroszországgal szembeni elhibázott brüsszeli szankciók okozta energiaválság” miatt kényszerültek a lépésre.

A 6 ezer lelkes, évi 3 milliárd forintból gazdálkodó település lakói értetlenül álltak a magyarázat előtt. A 3,5 millió forint ugyanis, amit meg akart spórolni a város, a település büdzséjének kis részét tette ki. Ráadásul egy volt képviselő arról beszélt: miközben a város vezetője 3,5 millióért aggódott, az nem zavarta, hogy a Mindszent évek óta több tízmilliós kintlévőséget görget maga előtt. Az ellentmondások miatt Mindszenten többen a kezdetektől azt állították: nem a rezsivel volt baj, hanem a pénzügyi gondokkal küzdő önkormányzat a szankciók mögé bújva próbált szabadulni az idősotthontól. Végül a polgármester is visszavonulót fújt, lapunk kérdésére korábban azt mondta: „A 3,5 forint millió forint egy nagyon elbaltázott kommunikációs lépés volt.”

Az ügy pikantériája az is, hogy míg tavaly ősszel 3,5 millió forint miatt zárták volna be az intézményt, most a várhatóan sokkal nagyobb kiadások ellenére sem mondanak le róla. A mindszenti otthont eddig négy település, Mindszent, Hódmezővásárhely, Mártély és Székkutas összefogásával alapított a Hódmezővásárhelyi Többcélú Kistérségi Társulás működtette, de Hódmezővásárhely a napokban kilépett a társulásból. Ha marad is a társulás a fenntartó, akkor várhatóan több kiadás esik egy-egy településre. Mindszentre pedig akkor még több, ha egymaga tartaná fenn az intézményt. A testületi ülésen elhangzottak szerint az ellátottak által befizetett térítési díj, az állami normatíva és a város évi 14-15 milliója fedezte eddig a kiadásokat. Ezzel szemben Zsótér Károly polgármester fejenként havi 100 ezer forint önkormányzati pluszkiadásról beszélt. Ez viszont, a jelenleg 21 fős ellátotti létszámmal számolva évi 25 millió forintot jelentene. A polgármestert többször kerestük telefonon, nem értük el. Írásban is küldtünk kérdéseket a városházára, de nem kaptunk válaszokat.

Miközben az Országos Roma Önkormányzat még a Fővárosi Törvényszéken harcol az ítélet ellen, amely arra kötelezi, hogy kamatostul fizessen meg a Belügyminisztériumnak 527 millió forintot, kiderült, a tárca kétszer ennyire tart már igényt.