Évtizedek óta azt mesélték a helyiek az alig ötezer lakosú Dartmouthban, hogy a délnyugat-angliai kikötőváros szívében egy tengeralattjáró van elföldelve. A külvilág sokáig szkeptikus volt az elképesztőnek hangzó mendemondával kapcsolatban, ám egyre biztosabbnak tűnik, hogy a történet igaz. A brit The Independent hírportál a minap számolt be arról, hogy a Winchesteri Egyetem kutatói – David Ashby, az intézmény földtani laboratóriumának a vezetője és Simon Roffey régészprofesszor – egy elásott tengeralattjáró nyomára bukkantak a dartmouthi Koronázási parkban. A tudóspáros azt feltételezi, hogy egy német torpedóhajó maradványainak a körvonalait is észlelte a föld alatt.
Első blikkre döbbenetes felfedezésről van szó, ám bizonyos szempontból nem is annyira meglepő. Azt már korábban is tudni lehetett, hogy a Brit Királyi Haditengerészeti Akadémiának (BRNC) otthont adó Dartmouthban az I. világháborút követő években tengerészeti bontótelep üzemelt, ahol a feleslegessé vált és zsákmányolt hadihajókat szerelték szét. A létesítmény a kikötőváros egy lápos területén működött. Ezt később az önkormányzat felvásárolta, feltöltötte és parkká alakította, amelyet 1937-ben, (a többek között a dadogásáról ismert) VI. György brit király megkoronázásának alkalmából nyitottak meg. A városi múzeum egy fotó kíséretében már 2012-ben megerősítette a Dartmouth Chronicle című helyi lapnak, hogy az eltemetett tengeralattjáróról szóló legenda igaz, de akkor még csak találgatni lehetett, hogy brit vagy német búvárhajóról van-e szó.
Az áttörés váratott magára, mígnem a BRNC egyik kiképzőtisztje, Thomas Kemp hadnagy alaposan utánajárt a szóbeszédnek. A tengerész korabeli dokumentumok és fényképek átnézése alapján tavaly októberben állapította meg, hogy a park minden bizonnyal a brit királyi haditengerészet E52 hívójelű tengeralattjárójának a végső nyughelyéül szolgál.
A Winchesteri Egyetem szakemberei Kemp hadnagy korábbi munkájára alapozva vizsgálták meg a nagyjából három focipályával azonos méretű dartmouthi parkot. Geológiai radarral mérték be a feltételezett roncsokat, nagyjából egy méterre a föld alatt. A tudósok már engedélyt kértek a helyi hatóságtól, hogy kisebb fúrásokat végezzenek a parkban. Abban bíznak, hogy olyan berendezést vagy fémdarabot találnak, amely alapján kétséget kizáróan megállapíthatják, hogy az E52-est rejti-e a föld.
A jármű azonosítása azonban nem ígérkezik egyszerű feladatnak, legalábbis, ha hitelt adunk egy másik dartmouthi hiedelemnek. E szerint a II. világháború vége felé a kisvárosban állomásozó amerikai csapatok eltemették harci felszereléseik egy részét a Koronozási parkban, hogy ne kelljen azokat hazaszállítaniuk.