Európai Unió;Oroszország;Kína;Ukrajna;Egyesült Államok;ASEAN;

Jakartában folytatódott a nagyhatalmi párbeszéd

- Agresszív módon megőrzött béke

Az Ukrajna elleni orosz invázió is napirendre került a Délkelet-Ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) Dzsakartában megrendezett éves biztonsági fórumának tegnapi zárónapján, amelyre többek között az Egyesült Államokat, az Európai Uniót, Kínát és Oroszországot is meghívták. Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője elmondta: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter agresszívan válaszolt, nyugati összeesküvést emlegetett, amikor felszólították Moszkvát az Ukrajnából való kivonulásra.

Az ukrajnai háború kapcsán előadott közjáték - ahogyan az amerikai-kínai nagyhatalmi feszültség és a szerdai észak-koreai rakétakísérlet - összességében beárnyékolta az ASEAN regionális fórumát (ARF), amelynek fő célja a térségbeli potenciális konfliktusok megelőzése lenne. A házigazda, Retno Marsudi indonéz külügyminiszter nyitóbeszédében hangsúlyozta: a nagyhatalmak éleződő rivalizálása egyre jobban megosztja Délkelet-Ázsiát, amely kihívást jelent a régió országai számára. “Az ARF-et ezért eszközként kell felhasználnunk arra, hogy agresszív módon megőrizzük a békét” - jelentette ki a külügyminiszter.

A kétnapos regionális biztonsági fórum arra mindenképpen lehetőséget teremtett, hogy az elmúlt hetekben felélénkült nagyhatalmi párbeszéd folytatódjon: Antony Blinken amerikai külügyminiszter különtalálkozót tartott Vang Ji kínai fődiplomatával Dzsakartában. A Washington közlése szerint “őszinte és konstruktív” megbeszélésen Blinken felhozta a feltételezett kínai hackelések ügyét, ugyanis a Microsoft szerdán jelentette be, hogy Kína támogátását élvező hackerek feltörték az amerikai kormányzati ügynökségek email-fiókjait. Vang Ji ezzel szemben azt szorgalmazta, hogy az Egyesült Államok tegyen gyakorlati lépéseket a feszültség csökkentése érdekében, álljon racionálisan és pragmatikusan Kínához és keressen kompromisszumot.

Szergej Lavrov viszont nem kereste amerikai kollégája társaságát, Marija Zaharova külügyi szóvivő közölte, hogy ez nem is volt tervben. Vang Jivel viszont csütörtökön ő is találkozott, és megállapodtak abban, hogy tovább erősítik a kínai-orosz “stratégiai kommunikációt és koordinációt”.

A dzsakartai találkozó egyik legfőbb témája egyébként az ASEAN-ból felfüggesztett Mianmart két éve sújtó polgárháború lett volna. A délkelet-ázsiai országok örülnének, ha a nemzetközi közösség erőfeszítéseket tenne a krízis megoldása érdekében. Erre azonban nem kaptak ígéretet. Borrell és több nyugati ország külügyminisztere újfent elítélte a véreskezű mianmari juntát, amely egyre brutálisabban lép fel a demokráciapárti felkelőkkel és a civilekkel szemben. A mianmari juntával láthatóan jó viszonyra törekvő Kína és Oroszország még ennyit sem tett.