Szombaton, immár a 28. hétvégén, újra százezrek vonultak utcára Izraelben, csak Tel Avivban 150 ezren tiltakoztak a szélsőjobbra támaszkodó Netanjahu-kormány igazságügy függetlenségét csorbító törvénytervezeteinek napirendre tűzése ellen. A tiltakozás azt követően kapott új lendületet, hogy múlt kedden, hajnalig tartó vitában a Kneszet első olvasatban elfogadta az ésszerűség elvének eltörlését indítványozó jogszabályt, avégett, hogy a jövőben a bíróságok ne érvényteleníthessék és ne is értékelhessék, ne vitathassák a kormánydöntéseket és kinevezéseket „ésszerűségük”, összeférhetőségük-összeférhetetlenségük alapján. Azóta újra forrong Izrael, és mivel a koalíció még a nyári törvényhozási szünet előtt, e hónap végéig gyorsított eljárásban el is szeretné fogadtatni a jogszabályt, a Kneszet illetékes bizottsága mára/hétfőre tervezi a második olvasat napirendre tűzését (háromra van szüksége az elfogadáshoz) a demonstrációk hétvégén érthető módon erősödtek.
Bár a szélsőjobb fogságában vergődő Netanjahu-kabinet most nagyon elszántnak tűnik az igazságügyi reform elfogadása kérdésében, nem lesz egyszerű dolga. Az első olvasat megszavazása után még csak az „Ellenállás Napját” hirdették meg a tiltakozók, de erre a hétre könnyen leállhat újra az élet és a gazdaság Izraelben. Az elkövetkező napokra bejelentett demonstrációk mellett egyre több szakmai kategória helyezett kilátásba sztrájkot – az orvosok és egészségügyi dolgozók, az informatikai szektor dolgozói, közgazdászok, jogászok és katonai tisztviselők, napról-napra növekszik a szolgálatmegtagadással tiltakozó tartalékos katonák száma.
Izraelben törvényileg korlátoznák az észszerűséget, tízezrek tiltakoznak útlezárásokkal és tüntetésekenA társadalmi feszültség és megosztottság olyan szintre mélyült, amire nem sok példa akad Izrael történetében. A 12-es csatorna pénteki, a legtöbb izraeli média által ismertetett felmérése alapján az derül ki, hogy noha a többség ellenzi a Netanjahu-kabinet reformterveit, és bár az utóbbi időben ez a réteg növekedett, mindmáig nem az izraeli társadalom abszolút többségéről van szó. A válaszadók 46 százaléka nem értett egyet az ésszerűség mércéjének kiitatásával, 31 százalék viszont támogatta azt. Hasonlók az arányok a pilóták és tartalékosok szolgálatmegtagadásának kérdésében is – míg 54 százalék szerint a kormánynak számolnia kell ezzel a veszéllyel és figyelembe kell vennie aggályaikat, addig 36 százalék épp az ellenkezőjét gondolja.
Ennél nagyobb veszélynek tekintik az amerikai-izraeli kapcsolatok megromlását az igazságügyi reform miatt. A válaszadók 62 százaléka szerint Izraelnek figyelembe kellene vennie az amerikai kormányzat álláspontját és aggályait, 33 százalék szerint viszont nem. A válság súlyosságát jelzi, hogy a válaszadók 67 százaléka tart egy küszöbön álló polgárháborútól, csupán 29 százalék nem.
A gyalázkodást nem tűri a Likud
Kizárt a pártból vasárnap egy ismert aktivistát a Likud, miután minősíthetetlen szavakkal becsmérelte a szombat este tüntető ellenzékieket. Iccik Zarka szombaton azt kiáltotta egy útkereszteződésben az ott elhaladó tüntetőknek, hogy: „Askenázik, rohadékok, hogy égnétek el a pokolban”..... „A balosok árulók, ti vagytok az ország rákfenéje”. Netanjahu pártja azonnal bocsánatot kért az aktivista szavaiért, sőt maga Zarka is megtette azt, de azzal magyarázta, hogy az ellenzékiek "provokálták". Vasárnap Netanjahu adott utasítást az aktivista kizárására. "Elfogadhatatlan az ilyen szégyenletes viselkedés a Likud mozgalomban” – áll a Likud közleményben.