rektor;pályázat;Zeneakadémia;

Már 231 oktató állt ki a Zeneakadémia autonómiájáért, tiltakoznak a „súlyosan diszkriminatív” rektori pályázat miatt

Nyilatkozatukban kiemelik, hogy a kiírás elzárja a pályázás lehetőségétől a zeneszerzés, zenetudományi, egyházzenei, zeneelméleti, zenepedagógiai, jazz és népzene szakirányok oktatóit.

További 35-en csatlakoztak ahhoz a nyilatkozathoz, amelyben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (Zeneakadémia) oktatói állnak ki az egyetem autonómiája mellett. A tiltakozók száma így 231-re emelkedett – írja az Index.

Nyilatkozatukban többek közt az áll, „tiltakozunk a fenntartó Minisztérium által megfogalmazott, súlyosan diszkriminatív rektori pályázati kiírás ellen, amely elzárja a pályázás lehetőségétől az Egyetem oktatóinak jelentős részét: a zeneszerzés, zenetudományi, egyházzenei, zeneelméleti, zenepedagógiai, jazz és népzene szakirányok oktatóit”. A tiltakozók neve az Index egy korábbi cikkében található.

A portál birtokába jutott oktatói nyilatkozat aláírói között a tanszékvezetők és a szenátus tagjai nem szerepelnek, ők korábban már írtak tiltakozó levelet Csák János kulturális és innovációs miniszternek.

Zeneszerzők és zenetörténészek írtak nyílt levelet

Nemrég a Népszava is beszámolt arról, hogy zenetörténészek, zeneszerzők és egyetemi oktatók korábban egy ugyancsak Csák Jánosnak címzett nyílt levélben adtak hangot aggályaiknak. A dokumentummal kapcsolatban fenntartását fogalmazta meg a hazai zenei szakma több képviselője, illetve a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetőségének tagjai is. Többek véleménye szerint a pályázatot olyannyira leszűkítették, hogy az nem teszi lehetővé a lehetséges pályázók valódi megméretését.

A Kultúra portálhoz eljuttatott, csaknem félszáz komponista által aláírt levél a július 4-én megjelentetett rektori pályázattal kapcsolatos aggályokat fogalmazta meg: – Értetlenül állunk azelőtt, hogy a napokban megjelent, a Zeneakadémia rektori pozíciójára kiírt álláspályázat kizárólag klasszikus előadóművészekre szűkíti a lehetséges pályázók körét. Zeneakadémiánk erőssége az a sokszínűség, amit a világ elismer és egyben a magyar általános zenekultúra letéteményese. Alulírott zeneszerzők, bár a pályázat kiírása már megtörtént, kérjük miniszter urat, hogy fontolja meg szempontjainkat a pályázatok mérlegelése során – írták.