Tavasszal még úgy tűnt, kérdéses, hogy lesz-e idén is fesztivál, miután a tavalyra várt állami támogatásokról kiderült, utólag sem érkeznek meg, az idei támogatási lehetőségek pedig nagyon lassan kezdtek csak körvonalazódni. Emiatt a fesztivál eddigi igazgatója vissza is lépett, majd végül váratlan fordulat oldotta meg a helyzetet: egy magánszemély, Sándor József, jól ismert pataki öregdiák, aki vállalkozásán keresztül az előző években is nagylelkű és megbízható támogatója volt a fesztiválnak, kiállt a meggyőződése mellett, miszerint a Zempléni Fesztivál hagyományát muszáj folytatni, ezért igen jelentős összeget ajánlott fel a megrendezéséhez magánvagyonából. Hollerung Gábor pedig a művészeti vezető szerepe mellé magára vállalta a fesztivál megszervezésének teljes felelősségét, a fesztiváligazgatói feladatokat is. Őt kérdeztük arról, mi történt valójában.
– Az, hogy a tavalyi fesztiválra megígért pénz nem érkezett meg a szervező céghez, veszélybe sodorta működésüket. Ezért Turjányi Miklós, aki 18 éven keresztül volt partnerem a fesztivál adminisztratív ügyeinek intézésében, és az anyagi ügyeket is kézben tartotta, tavasszal lemondott. Nekem akkor támadt egy olyan gondolatom, hogy egy hétvégét a zenekar akár saját rendezésében is megtarthatna a régi szép napokra való emlékezésként, de hát ez - mondhatni - a mélypont volt. És akkor, április végén kaptam egy telefont a régió egyik legjelentősebb cégtulajdonosától, Sándor Józseftől, aki azt mondta, hogy az nem lehet, hogy nincsen fesztivál, és egy komoly összeget ajánlott fel magánvagyonából a megrendezéshez. Ebből el is tudtuk kezdeni a munkát, hamarosan meglátogattuk a régió legfontosabb városainak a vezetőit, vezető személyiségeit, és hihetetlen összefogás alakult ki a fesztivál megőrzése érdekében. Minden település vállalta, hogy hozzájárul a költségekhez, ha lehet még többel is, mint eddig. A Csák János vezette minisztérium mondásával összhangban, nem csak vártuk a segítséget, hanem magunk is megteremtettük a lehetőségeket, így kialakult egy hagyományos értelemben vett mecénási hálózat körülöttünk. Ez persze nem ment könnyen, de a harminc éves fesztivál, és a régióban betöltött jelentős szerepe hozzájárult az összefogás sikeréhez. Az összefogás hírére a minisztériumtól is kaptunk egy százmilliós támogatást. Más állami, pályázati pénzekhez is hozzájutottunk, így megrendezhetővé vált az eseménysorozat. A fesztivál mögött tehát egy korszerű támogatói háttér áll, amely mecénási, helyi, és állami pénzekből jön össze, amelyekhez még a jegybevételek is hozzájárulnak – számolt be a végül is pozitív kicsengésű fordulatot vett eseményekről a szervező és művészeti igazgató karmester.
Kérdés természetesen felmerült ennek tudatában, vajon sikerült ezek után olyan gazdag, magas színvonalú programsorozatot összeállítani, mint az elmúlt években?
– Az elmúlt nyolc-tíz évben majdhogynem hasonlóan működtünk, hogy meglesznek-e a források, az mindig az adott évben dőlt el, ha szerencsénk volt már tavaszra. Tavaly csak júniusban tudtunk hozzálátni a szervezéshez, idén már májusban. De a magyar zenei életben ez normális, hiszen mindig az utolsó pillanatokban derülnek ki a végső lehetőségek, talán csak a reguláris koncertéletben lehet valamelyest előre tervezni, de ott is gyakoriak a lemondások, vagy a programok átszervezése. Szerencsére a Zempléni Fesztiválnak olyan reputációja van a művészek körében, hogy csak egy-két olyan választ kaptam, hogy valaki nem ér rá, így valójában teljes értékű programot tudtunk megszervezni, talán még egy kicsit rá is tudtunk tenni a korábbi esztendők kínálatára. Aki ismeri a fesztivált, tudja mire számíthat: hangversenyekre, színházi előadásokra, dzsesszre, olyan eseményekre, varázslatos helyszínekre, amelyek után érdemes bejárni a régiót - mondta el végül Hollerung Gábor.
Sokszínű program
Az idei fesztivál közel 40 helyszínen, csaknem 20 településen, több mint 500 fellépő művésszel várja a látogatókat. Fellép többek között a Hollerung Gábor vezette Budafoki Dohnányi Zenekar, Balázs János és Lackfi János, az Anima Musicae Kamarazenekar, a Pannon Filharmonikusok, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, a Talamba Ütőegyüttes, Szekeres Adrienn és László Boldizsár, Nyáry Krisztián és Bősze Ádám, valamint a Cantemus Gyermekkar. A zenés színházi játéktól kezdve, a népszerű jazz- és swing műsorokig rendkívül sok stílus és műfaj megtalálható az idei programkínálatban. Találkozhatunk komolyzenei hangversenyekkel, a BDZ és Hollerung Gábor nevéhez fűződő, emblematikus Megérthető zene koncerttel, Cinefonic filmzene koncerttel, színházzal, jazzel, népzenével, világzenével, kamaraprodukciókkal, tánccal, gyerekprogramokkal, kiállítással és számos gasztronómiai élménnyel.